Očné ochorenie sivý zákal, ktorý odborníci nazývajú katarakta, je veľmi časté. Naša prirodzená šošovka sa s prichádzajúcimi rokmi postupne zakalí, a to spôsobuje zmeny v kvalite videnia. Neexistuje iný spôsob liečby ako operačný. Netreba sa ho však obávať, práve naopak. Operácia sivého zákalu je ideálnou príležitosťou na úpravu prakticky akýchkoľvek dioptrií pacienta, hovorí prednosta očnej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne a primár očného centra Vidissimo MUDr. Marek Káčerik, PhD.
Operácia sivého zákalu spočíva vo výmene vlastnej šošovky oka za umelú vnútroočnú šošovku, ktorá je pre pacienta vypočítaná na mieru. Do pôvodného puzdra šošovky sa vloží náhradná, ktorá zastúpi funkciu prirodzenej šošovky a vďaka optimálne zvolenej dioptrickej sile koriguje akúkoľvek refrakčnú chybu. Celý zákrok trvá približne 10 minút. „Umelé šošovky sú implantované natrvalo a vyrábajú sa z veľmi kvalitných materiálov, ktoré nepodliehajú biodegradácii a zmenám spôsobeným starnutím,“ hovorí očný lekár Marek Káčerik, ktorý v svojej praxi najčastejšie vykonáva operáciu sivého zákalu s implantáciou umelej vnútroočnej šošovky.
Ako to bude prebiehať
Ak vám už sivý zákal diagnostikovali a prídete na očnú kliniku, kde vám ho budú operovať, prvotným bude vstupné vyšetrenie, ktoré sa začína tzv. anamnézou. „Zisťujeme, akými ochoreniami, a nielen očnými, pacient trpí. Či sa napríklad nelieči na cukrovku, vysoký tlak, alergie a podobne, aké užíva lieky,“ približuje MUDr. Marek Káčerik, PhD. Vstupné vyšetrenie ďalej pokračuje biometrickým vyšetrením, počas ktorého premerajú oko a výsledky tohto merania slúžia ako vstupné parametre na výpočet optickej mohutnosti novej umelej vnútroočnej šošovky určenej na implantáciu do oka. Pri vstupnom vyšetrení je tiež dôležité zistiť, aká je predstava pacienta o videní po operácii a čo presne od samotnej operácie očakáva. „Musíme zistiť, aké je pracovné zaradenie pacienta, aké má záľuby a obľúbené činnosti, a či šoféruje,“ vymenúva očný lekár. Spomínané informácie sú veľmi dôležité pri odporúčaní vnútroočnej šošovky, ktorá by bola najvhodnejšia pre daného pacienta.

Aký je rozdiel medzi šošovkami
Najčastejšie sa v praxi používajú monofokálne, teda jednoohniskové šošovky. Tieto šošovky sú vhodné prakticky pre všetkých pacientov, ktorí nemajú problém s nosením okuliarov po operácii, u pacientov s pridruženými ochoreniami sú šošovkou prvej voľby. Šošovky poskytujú ostré videnie sústredením svetla do jedného bodu v ohnisku šošovky, takže vylepšia zrak do blízka alebo do diaľky podľa preferencie pacienta. Ak do diaľky, pacient potrebuje na videnie do blízka a na čítanie okuliare, a naopak. Takže v každom prípade bude na jednu vzdialenosť okuliare používať.
Ak sa pacienti chcú zbaviť závislosti od okuliarov, pomôžu im v tom rôzne typy prémiových multifokálnych šošoviek, na očnej klinike v Trenčíne sú najpoužívanejšie trifokálne vnútroočné šošovky. „Umožňujú videnie bez okuliarov na všetky vzdialenosti. Trifokálne šošovky sú vhodné na korekciu presbyopie, ďalekozrakosti aj krátkozrakosti. Opatrní však musíme byť pri ich použití u pacientov s pridruženými ochoreniami sietnice, rohovky a pri tupozrakosti,“ vysvetľuje MUDr. Marek Káčerik, PhD.
V súčasnosti sú čoraz populárnejšie tzv. EDOF šošovky, ide o šošovky s rozšírenou hĺbkou ostrosti. Ich obrovskou výhodou je, že poskytujú nezávislosť od okuliarov pri bežných denných činnostiach a sú vhodné pre šoférov a aj pre pacientov s pridruženými ochoreniami sietnice, napr. u diabetikov.
Implantácia týchto typov vnútroočných šošoviek je výborným riešením pre tých, ktorých prioritou je videnie do diaľky a na tzv. strednú vzdialenosť, teda pri práci s počítačom, pri používaní mobilného telefónu. Všetky spomínané vnútroočné šošovky sú dostupné aj v tzv. torickom variante, ktorý je určený na korekciu pridruženého astigmatizmu oka.
Operácia sivého zákalu teda môže byť príležitosťou a výrazne vám skvalitní videnie. Využite príležitosť, ktorá sa už nezopakuje. Vaše oči si to zaslúžia.
Článok je sponzorovaný spoločnosťou Alcon.
SK-CAT-2300021