DUBNICA NAD VÁHOM. Dubnická samospráva dokončila rozsiahlu obnovu centrálnej časti Námestia Matice slovenskej.
Okrem vynovenej dlažby, nových vodných prvkov a zelene na námestí vyrástlo i nové informačné centrum, súčasťou ktorého sú aj verejné toalety.
Radnica plánuje obnoviť aj okolité časti námestia, v jednej z nich chcú vybudovať i permanentné pódium, v inej parkovisko pre bicykle. Dohromady zrekonštruujú ešte štyri sektory v bezprostrednej blízkosti centrálnej časti.
Pohyblivá podlaha je už históriou
Samospráva námestie dokončila ešte v roku 2011. Vtedajšia, viac ako 2,5-miliónová investícia však mala mnoho nedostatkov, známa sa stala najmä nestabilná a pohyblivá dlažba.
Komplexnú rekonštrukciu námestia teraz dokončili po štyroch rokoch, obnovu podľa slov Petra Wolfa, primátora Dubnice nad Váhom, mnohokrát poznačili i rôzne komplikácie.
„Zažili sme i peripetie a situácie, ktoré boli častokrát veľmi zamotané. Inžinierske siete boli v kolízii s našim návrhom. Som rád, že sa to všetko podarilo a dotiahli sme to do konca,“ priblížil.

Na vynovenom námestí pribudlo i nové informačné centrum, súčasťou ktorého sú verejné toalety.
„Tie žiadala veľká časť obyvateľstva. Pribudli i fontánky na pitie, trojnásobok zelene. Veľmi limitovaní sme boli autorskými právami predchádzajúceho architekta, napokon však ustúpil a dovolil nám z časti zasiahnuť do tohto projektu,“ povedal primátor.
Ďalším limitujúcim faktorom boli podľa neho i podzemné garáže, ktoré sa nachádzajú pod námestím.
„Toto všetko mohlo mať za následok to, že sa tam zeleň nedostane, napriek tomu sa jej tam dostalo viac, ako predtým,“ vysvetlil.
V článku sa okrem iného dočítate
- Ako dlho rekonštrukcia trvala,
- aké nové prvky na centrálnej časti pribudli,
- aká obnova čaká priľahlé zóny centrálneho námestia,
- v akej fáze sú tieto plány,
- koľko stála obnova námestia,
- akým spôsobom ho sprístupnili verejnosti,
- ako obnovu vnímajú miestni obyvatelia.
Minulosťou je taktiež neslávna plávajúca dlažba. „Verím, že sa už nič také nebude opakovať. Dávali sme si veľký pozor, mali sme autorský dohľad a pravidelne sme mali i kontrolné dni. Som presvedčený, že to námestie bude dlho slúžiť nielen miestnym obyvateľom. Dnes už má reprezentatívny charakter,“ zhodnotil Wolf.
Na námestí zároveň vybudovali i nové vodné prvky ako fontány o rozmere 7x7 metrov s tryskami, alebo tri fontánové prvky v spodnej časti námestia.
"Tie majú skôr charakter oddychovej zóny, keďže voda tam pomaly obteká. Z hornej časti sa viacej tešia deti. Zaujímavú atmosféru vyvoláva vo večerných hodinách podsvietenie, ktoré tam je. Je vidno, že na námestie sa vrátil život,“ doplnil.
V obnove budú pokračovať
Hoci rekonštrukciu centrálnej zhromažďovacej zóny námestia ukončili, samospráva plánuje obnoviť i jeho okolité časti.
„Vybudovali sme i spodnú časť, sektor B, kde vyrástlo informačné centrum a zóna na pasívnejší oddych. Čaká nás ešte sektor C, ktorý má v sebe pódium. To môže byť využívané i na iné, ako kultúrne účely. Celú rekonštrukciu sme financovali z rozpočtu mesta, museli sme si to teda rozdeliť takto na etapy. Dve najdôležitejšie sú zrealizované a ďalšie dve nás čakajú,“ ozrejmil Wolf.
Nasledovať bude revitalizácia parku študentov pred strednou priemyselnou školou, ďalej zóna, ktorá smeruje na najväčšie sídlisko Pod hájom a zóna, ktorá smeruje smerom k menšej rekonštruovanej časti námestíčka s významnou sochou Márie.
„Do ďalšej fázy by sme sa chceli pustiť hneď potom, ako dôjde k majetkovo-právnemu vysporiadaniu pozemkov, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti sektoru A. Je to plocha ktorá nebola a zatiaľ ani nie je v majetku mesta. Pod touto plochou sa nenachádzajú garáže, čiže je to priestor, kde by mohla byť i zeleň,“ priblížil primátor.