TRENČÍN. Projekt Garáž predstavil v Trenčíne svoj program už tretíkrát. Tento rok sa trojdňové podujatie uskutočnilo v Parku M.R. Štefánika, kde mohli návštevníci okrem vystúpenia kapiel vidieť i diskusia a premietania filmov o slovenskej hudbe.
Hoci po minulé roky prebiehali hudobné vystúpenia priamo v titulnej garáži, ktorá do krajského mesta putuje každý rok priamo z festivalu Pohoda, tento rok spĺňala symbolickejšiu funkciu.

V článku sa okrem iného dočítate
- Ktorí úspešní trenčianski hudobníci počas troch dní diskutovali,
- v ktorý deň prišlo najviac ľudí,
- ako program soboty prepojili s novootvorenou Hviezdou,
- ako svoju účasť na podujatí vnímala kapela Digästorcie,
- prečo tento rok neprebiehali koncerty priamo v garáži,
- aký má na celé podujatie názor hudobník Braňo Jóbus,
- aké funkcie tento rok plnila samotná garáž.
Prizvali i odborníkov z hudobného priemyslu
Hlavným dňom podujatia bol piatok, keďže tento deň mal z hľadiska trvania najdlhší program.
„Štvrtok bol pracovný deň, tak sme prirodzene začali neskôr. V sobotu sme nadviazali na program Hviezdy, končili sme o 19tej, oni o 19:30 začínali. V piatok bol program headlinový ani nie kvôli kapelám, skôr pre svoju rozmanitosť. Videli sme i tanečné vystúpenie Telesa, prebehla diskusia s Oliverom Rehákom, s členmi legendárnych kapiel CHVM, Vrbovskí víťazi, Bez Ladu a Skladu,“ priblížil Patrik Kubizna, ktorý projekt Garáž vedie už tretí rok po sebe.
Celé tri dni v parku hrali začínajúce kapely, prebehla i diskusia s Ninou Kohout a producentom hudby Samom Štefancom, ktorý vystupuje pod umeleckým menom Bulp.
„Obaja interpreti pochádzajú z Trenčína a nejakým spôsobom sa už presadili na pódiách. Rozprávali o svojej kariére, o tom aké to boli pocity, keď prvýkrát vystúpili na Pohode. Nina hovorila o svojom štúdiu vo Veľkej Británii. Popritom sme mali koncerty kapiel, ktoré sme vybrali na základe otvorenej výzvy,“ informoval.
Garáž bola nositeľom myšlienky
Kubizna taktiež uviedol, že v porovnaní s minulým rokom sa na Garáž prišlo pozrieť dvakrát viac ľudí, ako vlani.
„Hlavne v piatok bola účasť v porovnaní s minulým rokom dvojnásobná. Park bol plný a ľudia chodia pomedzi diskusiami a hlavným pódiom. Chodia sa pozerať i do garáže na filmy,“ povedal.
Podľa jeho slov samotnú garáž tento rok využili viacej ako nositeľa myšlienky, alebo symbol.
„Kapely, aby dostali väčší a kvalitnejší priestor vystupujú vedľa nej na pódiu. Garáž je stále nositeľom tej hudby, premietali sme tam filmy ako Ostrov hudby, ktorý je o slovenskej hudbe a o tom, ako sa snaží dostať do zahraničia. Premietali sme i filmy zamerané na trenčiansky región. Mali sme tam film o lisovni platní Vinylab, čo je slovenský unikát, alebo vydavateľstve Deadred, ktoré je neoddeliteľná súčasť trenčianskej scény,“ uviedol.
V sobotu pokračovali i s diskusiami. V jednej z nich bol hosťom i Juraj Benda, ktorý porozprával o otvorení Hviezdy.
„To sme prepojili i na večerný program. Poobede diskutovala Shina zo Slnko records, ktorá priblížila vydávanie začínajúcich kapiel. Zároveň porozprávala o exporte mladých kapiel do zahraničia. Spolu-diskutujúci bol Alex Čerevka, ktorý pracuje na PR aj pre toto vydavateľstvo, ale i festival Sharpe,“ doplnil Kubizna.