KŘTINY/VÝPUSTEK. Jedna z najzáhadnejších jaskýň Moravského krasu. Miesto s bohatou, ale veľmi smutnou históriou. Jaskyňa Výpustek nachádzajúca sa v blízkosti mestečka Křtiny neďaleko Brna. Ak hľadáte miesto pre skutočných dobrodruhov, ste na správnom mieste. Jaskyňa v Moravskom krase, ktorá lovcom záhad ponúka nekonečné námety od praveku až po súčasnosť. Miesto, ktoré si v prehistorických dobách obľúbili jaskynné levy, medvede, hyeny, nosorožce, vlky i kone.
Studená jaskyňa, ktorú na dlhé desaťročia obsadili vojaci rôznych armád. Nacisti si tu počas 2. svetovej vojny vybudovali tajnú továreň na výrobu leteckých motorov a súčiastok s množstvom robotníkov v hlbokých útrobách podzemného labyrintu, ktorý vyhrievala kotolňa. Armáde sa tu páčilo aj po ich porážke.

Už od roku 1961 v časoch studenej vojny tu Československá armáda vybudovala v zničených priestoroch ďalšie betónové interiéry, ktoré mali ochrániť vyvolených pred útokom zbraní hromadného ničenia. Jaskyňa, do ktorej na konci 17. storočia vošlo 14 ľudí a nik sa z nich nevrátil. Práve preto sme sa tam vydali. Vďaka Správe jeskyní České republiky vám prinášame informácie, ktoré vám o histórii tejto netypickými prvkami tajomnej a príťažlivej jaskyne ponúkame. Správa jeskyní ČR sa jaskyne ujala v roku 2006. Vďaka nej môžu dnes ľudia na vlastné oči vidieť priestory, ktoré boli ešte pred necelými dvadsiatimi rokmi dokonalým tabu.
Jaskyňa Výpustek – naozaj netypická jaskyňa
Ste pár krokov pred vstupom do jaskyne a ak očakávate, že už po pár metroch vás očaria romantické stalaktity, stalagmity či stalagnáty, ste na veľkom omyle. Hoci aj v jaskyni Výpustek možno nájsť v zabudnutých chodbách a vyšších stropoch unikátnu kvapľovú výzdobu, ktorú armády využívajúce množstvo obrovských priestorov v hlbokom podzemnom labyrinte nestačili spustošiť.

Pri vstupe do jaskyne Výpustek čakajú na vás masívne a neprekonateľné dvere protiatómového krytu. Iba pár metrov pred nimi sa ešte pozeráte na množstvo úlomkov kostí jaskynného medveďa a ďalších stavovcov, ktoré tu boli objavené v rokoch 1920 – 1932 počas ťažby fosfátových hlín vo vyvezenej hlušine.
Masívne dvere sa však otvárajú a z prehistorickej doby sa dostávame do tvrdej reality studenej vojny. „Začiatkom 60. rokov minulého storočia v súvislosti s medzinárodnou situáciou prevzala jaskyňu Výpustek Československá armáda. Do zničených podzemných priestorov vstavala betónový objekt, ktorý v nasledujúcich rokoch plnil funkciu krytu a záložného veliteľského krytu našich vojsk. Priestory boli vybudované pre prípad vojnového konfliktu s využitím zbraní hromadného ničenia – jadrových, chemických a biologických zbraní,“ uvádza Správa jeskyní České republiky.
Privíta vás vojak v maske so samopalom
A tak namiesto kvapľovej nádhery sa už po prvých metroch ocitáte v tajných minikasárňach. Akurát, že hlboko pod zemou v chránenej krasovej oblasti. Namiesto jaskynných ozdôb čaká na vás výstražný nápis v slovenčine: Zamorené! a figurína vojaka v autentickom protichemickom odeve, ochrannou maskou a samopalom v rukách. „Podzemný vojenský objekt má nezávislý energetický zdroj, prechodovú dekontaminačnú komoru, zariadenie pre dekontamináciu a obnovu vzduchu, zásoby pre prežitie, lôžkovú časť, telefonické a diaľnopisné spojenie.

Prísne tajný objekt zvláštnej dôležitosti vrátane rozľahlého povrchového areálu strážila a spravovala armáda až do roku 2001,“ dozvedáme sa. V 200 metrov dlhom kryte vidno klasické kovové vojenské trojposchodové postele, ktoré by lôžko poskytli 125 vojakom, kovové stolíky, lavóry na umývanie a viaceré pracoviská odborných skupín, ale aj dobové počítače, telefóny, písacie stroje, zariadenia na filtráciu vzduchu, sál logistiky či umyváreň s viacerými zásobníkmi vody.