NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Naša rozsiahla reportáž o trojici novomestských kaplniek sa stretla s veľkým čitateľským záujmom a ohlasom. Zvlášť kauza pripravovanej likvidácie najmenšej z trojice kaplniek v dobách bývalého režimu na Holubyho ulici zaujala priaznivcov histórie v Novom Meste nad Váhom.
A tak sme sa rozhodli bližšie priblížiť situáciu záchrany prícestnej Kaplnky Sedembolestnej Panny Márie, ktorá mala byť po roku 1970 zrovnaná so zemou.
Staroturiansky publicista, regionálny historik, básnik, prispievateľ Novomestského spravodajcu a ďalších periodík, povolaním konštruktér Gustáv Rumánek (1937 – 2019), sa vďaka svojim osobným priateľstvám a kontaktom s viacerými zainteresovanými osobami dozvedel podstatne viac.
A nám jeho dcéra, spisovateľka Martina Monošová, povolila a umožnila spracovať a publikovať jeho spomienky na niekdajšiu zložitú kauzu socialistickej éry v našich novinách.

Kaplnka mala byť obeťou rekonštrukcie ulice
Objekt v minulosti slúžiaci pravoslávnym obyvateľom mesta, ktorí sa tu usídlili už v dobe tureckých nájazdov, mal byť začiatkom 70. rokov minulého storočia zbúraný. Boli pripravované rôzne scenáre jeho likvidácie, napokon ani jeden vďaka odvahe viacerých Novomešťanov nebol realizovaný.

V predchádzajúcej reportáži sme spomínali meno nezlomného bojovníka za záchranu kaplnky Štefana Pokopca, ktorý sa obrátil so žiadosťou o pomoc tiež priamo na prezidenta Československa. V archívoch dodnes existuje aj list adresovaný na najvyššie štátne inštitúcie. Do záchrany historickej kaplnky, ktorá stála na dávnom okraji mesta za mestskými hradbami už pred troma stovkami rokov a až neskôr po rozrastaní mesta sa ocitla takmer v jeho centre, sa výrazným spôsobom zapojili aj naši ďalší dvaja rodáci. Boli nimi poľnohospodársky inžinier Anton Lifka (1934 – 2013) a právnik Ivan Poláček (1938 – 2019).