TRENČÍN. Cyklistické traily a turistické chodníky na Brezine budú mať nové označenie, pretože predošlé značenie zničili neznámi vandali.
Členovia OZ Divo traily taktiež na žiadosť niektorých obyvateľov Trenčína upravia a zľahčia v tejto lokalite niektoré cyklochodníky.
Združenie zároveň v budúcnosti plánuje v lesoparku dobudovať niekoľko nových cyklistických trás, najdlhšia z nich má mať po dokončení dĺžku až 15 kilometrov.
V článku sa dočítate:
- akým spôsobom označia cyklistické trasy na Brezine,
- prečo niektoré trasy upravia,
- ako nové traily plánujú v lesoparku vybudovať,
- aké kolízne situácie doposiaľ na Brezine zaznamenali,
- v ktorom roku vybudovali v lesoparku prvé cyklistické traily,
- akú unikátnu trasu chcú realizovať a kadiaľ bude viesť.
Niektoré trate zjednodušia
Úpravy na cyklotrasách a chodníkoch v lesoparku vykonajú na základe verejnej diskusie, ktorú občianske združenie zorganizovalo za účelom získania spätnej väzby od návštevníkov Breziny.
„Hlavne nám bolo povedané, že komunikačné kanály sú nedostatočné a že musíme viac s ľuďmi komunikovať i o tom, čo sa na Brezine deje a čo sa chystá,“ povedal Adam Babjak, predseda OZ Divo traily.
Na základe diskusie sa dozvedeli i to, že niektoré trasy sa trenčianskym cyklistom zdajú príliš náročné.
„Tiež nám bolo povedané, že niektoré úseky by sme mali zľahčiť, pretože my máme trochu skreslený pohľad na tie traily, tým že jazdíme. Takže niektoré úseky zjednodušíme, aby neboli prudké, prípadne, aby sme ich postavili trochu širšie,“ informoval.

Občianske združenie sa úprave cyklistických trás na Brezine venuje už tri roky. Za svoj najväčší úspech považujú to, že sa im tieto traily podarilo zlegalizovať.
„S mestom sme podpísali zmluvu a je to všetko oficiálne. Na Brezine sa nám podarilo postaviť 50 percent single trailu, ktorý obchádza celú Brezinu a podarilo sa nám nanovo zrekonštruovať všetky pôvodné traily, ktoré tam boli už do roku 1993, keď tu bol slovenský pohár v horskej cyklistike,“ vymenoval.
Tieto trasy sú priamo určené pre horskú cyklistiku, náročnejšie trasy sú určené pre endurocyklistiku.
„Tam sa používajú celoodpružené bicykle, je to trochu extrémnejší šport. Sú tam i klopené zákruty a skoky. Naša práca priniesla na Brezinu bezpečnosť, vytvorili sme nové trasy pre cyklistov a snažíme sa obmedziť jazdenie po trasách, ktoré sú určené pre turistov. Cyklista má väčšiu voľnosť, vyhradenú trasu len sám pre seba a môže si ju užiť,“ uviedol s tým, že zároveň chodci sa môžu cítiť bezpečnejšie, keď si môžu byť istí tým, že im riziko zrážky s cyklistom na chodníku nehrozí.
Namaľujú ho priamo na stromy
Tento rok taktiež plánujú tieto trasy opäť označiť, keďže predošlé značenie ľudia zničili.
„Možno sme ich i vyprovokovali trochu tým, že sme tam dali ten zákaz vstupu chodcom, ale ten zámer bol bezpečnosť, aby tam nevznikol žiaden úraz. Bohužiaľ sa stalo to, že verejnosť, alebo nejakí neprajníci to všetko zničili a rozkopali. Všetko bolo financované z grantu od mesta a župy, takže vznikla škoda im,“ ozrejmil Babjak.