S Petrom Kaščákom, primárom a prednostom gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne, sme sa rozprávali o unikátnej liečbe endometriózy laserom, o tom, ako vníma avizované rušenie pôrodníc v kraji, ale i o tom, prečo klesá na Slovensku pôrodnosť.
Podľa slov odborníka je mnoho ľudí, ktorí dobrovoľne deti nechcú mať zo strachu z vojny, pandémie alebo klimatickej krízy. Avšak stále je ich málo na to, aby výrazne ovplyvnili pokles pôrodnosti v krajine.
Zároveň priblížil aký certifikát ich oddelenie získalo a aký má význam a priblížil i to, či počet gynekologicko-onkologických ochorení rastie.
V rozhovore sa dočítate:
- Akým unikátnym spôsobom liečia vo Fakultnej nemocnici endometriózu,
- či sa dá liečiť i bez operačného zákroku,
- ako dlho klesá na Slovensku pôrodnosť,
- čo má vplyv na pokles pôrodnosti,
- či bude tento pokles pokračovať,
- prečo by podľa neho redukcia pôrodníc zvýšila kvalitu poskytovaných služieb,
- ktorý druh rakoviny je najrozšírenejší, a ktorý je na ústupe,
Trenčianska nemocnica je priekopníkom v operáciách endometriózy laserom. V čom tento zákrok spočíva?
Endometrióza sa laserom lieči dlhodobo. Na Slovensku si však liečba laserom doteraz nenašla významné miesto. Aj vo svete prebiehal v tejto oblasti vývoj a možno povedať, že po istom ústupe oživila súčasná generácia laserov použitie laseru pri endometrióze.
Je pravdou, že na Slovensku patríme v tejto oblasti k priekopníkom. Endometrióza je gynekologické ochorenie, ktoré trápi čoraz viac žien. Udáva sa, že ním trpí každá siedma až desiata. Nejedná sa o zhubné ochorenie a dokonca nemusí žene spôsobovať žiadne ťažkosti. Typickým prejavom je však bolesť v malej panve, najmä počas menštruácie alebo pri pohlavnom styku. Ďalším typickým prejavom je tvorba endometriotických cýst na vaječníkoch.

Môže sa tiež spolupodieľať na tom, že žena má problém otehotnieť, ale treba zdôrazniť, že automaticky neplodnosť nespôsobuje. Problémom je to, že správna diagnostika je často oddialená, niekedy až v rokoch. Totiž pri bežnom vyšetrení, ani pri ultrazvuku nemusí byť endometrióza diagnostikovaná. Jasne ju dokážeme potvrdiť až operačným vyšetrením, v súčasnosti najmä laparoskopiou. Pomôcť môže aj vyšetrenie magnetickou rezonanciou.
V súčasnosti by sme už nemali ženu operovať takzvanou otvorenou cestou, čo znamená rozrezať brušnú dutinu. Rekonvalescencia po klasickej operácii je oveľa zdĺhavejšia, náročnejšia, takže preferovaný spôsob je minimálne invazívny prístup. Robíme to endoskopicky, kedy si vďaka kamere môžeme prezrieť celú brušnú dutinu, ochorenie diagnostikujeme a pri potvrdení diagnózy pacientku hneď aj operujeme.
Keď sa bavíme o operácii endometriózy, tak okrem liečby samotného ochorenia sa vždy čiastočne poškodí aj blízke zdravé tkanivo. To je nežiaduce najmä pri ošetrení vaječníkov. V tomto je práve laser veľmi šetrný, pretože tak neubližuje okolitému tkanivu a z hľadiska šetrenia zdravých orgánov je to najlepší variant.
Endometrióza sa často vyskytuje v blízkosti ciev, nervových štruktúr, močových ciest. Keď sa to ošetruje klasickým, laparoskopickým spôsobom, tak vždy je tam riziko, že vzniknú poranenia. Pri laseri je to riziko menšie. Dnešné lasery už nepotrebujú špeciálne prostredie, sú bezpečnejšie pre pacienta i personál. Kvôli tejto liečbe sme boli na špeciálnom školení v zahraničí.
Podľa informácií od tej firmy, sme prvé pracovisko, ktoré s touto metodikou na Slovensku pracuje. Neznamená to však, že sme jediný v krajine, kto vie liečiť endometriózu. Zároveň to neznamená, že každá pacientka musí byť laserom liečená. Ženy, ktoré pri endometrióze nemajú ťažkosti, nemusia byť liečené vôbec.
Dá sa liečiť i inak?
Existuje i medikamentózna liečba. Je to ochorenie pomerne neznáme pre laickú verejnosť, pre gynekológov je to veľmi široká téma. Možností liečby a prístupov je veľmi veľa.
Endometrióza je klasickým príkladom ochorenia, kde musíme liečbu prispôsobiť každej pacientke individuálne. Je dobré, ak má pracovisko skúsenosti v rôznych modalitách chirurgickej i medikamentóznej liečby. Som rád, že v Trenčíne môžeme pacientkam s endometriózou pomôcť na najvyššej možnej úrovni.
Nedávno ste taktiež získali certifikát, ktorý vaše oddelenie radí v rámci liečby rakoviny tela maternice medzi svetové elitné pracoviská.
Získanie toho certifikátu bolo našou vnútornou motiváciou. Nikto nás k tomu nenútil ani nezaviazal. Avšak tým, že sa snažíme dlhé rok byť onkogynekologickým centrom na špičkovej úrovni, tak v rámci zvyšovania kvality liečby navštevujeme iné kvalitné pracoviská, študujeme literatúru a chodíme i na zahraničné kongresy, kde aj prezentujeme naše výsledky.
Mnoho kvalitných kongresov je zastrešených European Society of Gynecological Oncology (ESGO), čo je najväčšia európska odborná organizácia, ktorá vytvára štandardy pre liečbu onkologických ochorení v gynekológii, vytvára odporúčané postupy, dohliada na kvalitu operačnej liečby.
Táto organizácia vydáva v posledných rokoch i certifikáty pre pracoviská, ktoré chcú svojim pacientkam garantovať aj administratívne, že spĺňajú tie najnáročnejšie kritéria, ktoré ESGO stanovuje pre liečbu onkogynekologických ochorení.
Na Slovensku ten certifikát nemalo doteraz žiadne pracoviska a okrem nás ho žiadne ani nemá. Samozrejme to neznamená, že iní nevedia operovať onkologické prípady, pretože získanie certifikátu nie je povinné. Pre pacientky, kolegov z nemocnice i odbornú verejnosť je to však informácia, že náš prístup k liečbe je potvrdený i najvyššou európskou autoritou.
Čo musia spĺňať?
Musíte splniť nielen kvalitu chirurgickej liečby, ale i kvalitu v diagnostike ochorení, sledovaniu pacientiek po operácii, monitorovanie a sledovanie komplikácií.
Musíme spĺňať základné počty pacientiek, aby sme tieto operácie nerobili zriedkavo, ale aby to boli na pracovisku štandardné výkony. Aby sme získali certifikát, monitorovali nám tri roky liečby spätne, takže musím povedať, že som skutočne hrdý na náš tím.
Treba zdôrazniť, že je to aj výsledok výbornej spolupráce s inými oddeleniami v nemocnici, najmä s onkologickou klinikou, oddelením anesteziológie a intenzívnej medicíny, s chirurgickou klinikou a s urológiou.
Posledné správy hovoria o tom, že na Slovensku zomiera viacej ľudí, ako sa rodí.
Na Slovensku nemáme odhady pôrodnosti na ďalšie roky, aké má napríklad Česká republika. V Česku majú dlhodobo odhady pôrodnosti. Tieto odhady mali takzvaný optimistický scenár, stredný scenár a pesimistický scenár. Všetky scenáre ukazovali už pred desiatimi rokmi, že v tomto období dôjde k razantnému poklesu pôrodnosti.