NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Bežné masy obyvateľstva ich zaradili do uzavretej škatuľky. Raperi. Slovní akrobati, v ktorých textoch nechýbajú ani vulgarizmy najhrubšieho zrna. Svojský štýl života, vyjadrovania, obliekania a hlavne hudobného prejavu, ktorý mnohí nemôžu ani cítiť. Na druhej strane množstvo fanúšikov, ktorí ich „žerú“. Možno aj preto, že raperi sa vyjadrujú priamo, bez okolkov, jednoducho na rovinu.

A keď treba životnú realitu v skladbe okoreniť nadávkou, neváhajú ju použiť. Nebránia sa konfliktu, ale nie je ich prvotnou túžbou. Chcú vyjadriť to, čo vidia a cítia v okolitej spoločnosti, to, čo sa im nepáči, ale aj to, čo milujú. Veľa miesta sa im v súčasnom mainstreame a komerčnej dobe neujde ani na hlavných rádiových vlnách či v novinách a časopisoch. Aj preto sme sa rozprávali s úspešným raperom Dokkeytinom – Novomešťanom Ivanom Oravcom, 27- ročným raperom a hiphopovým producentom, ktorý má na svojom konte už niekoľko albumov.
Začnime textom Luca Brassiho10x Diplom nedala mi škola, brate, ale ulica, ktorého skladbu ste produkovali. Je to tak? Raper = nezvládnuteľný chalan z ulice?
Ulica určite nevychovala všetkých raperov. Ako ktorých. Nie je to žiadna podmienka, nie je to tak vždy. V tracku Vyvolení to povedal Luca Brassi10x. V tomto prípade to tak asi bolo, keďže to boli jeho slová. Vždy o raperovi rozhoduje prostredie, v ktorom a ako vyrastá.