STARÁ TURÁ. Práve v tomto čase má Ján Valenta bonsaje v „miskovom období“, a tak vďaka ich optimálnemu zasadeniu do veľkých „šarmantných“ črepníkov ich mohli priaznivci stromových miniatúr obdivovať aj počas nedávnej výstavy v staroturianskom Dome kultúry Javorina. Výstava bonsajov spojená s expozíciou čiernobielych fotografií zachytávajúcich náš región objektívom Jána Valentu pritiahla do výstavných priestorov množstvo návštevníkov.
Nadviazal na pestovateľov z Ázie
Dnes už historická čínska a japonská tradícia – umenie miniaturizácie stromov a ich pestovanie v miskách – pritiahla Jána Valentu už pred desiatkami rokov. Pestovanie „stromu v miske“ je náročné a zároveň nádherné hobby, ktorého cieľom je vytvoriť dokonalú miniatúru obrovských drevín a zároveň vyvolať ilúziu veľmi starého stromu.

„V Číne pestovali bonsaje už na prelome letopočtu. Na ich tradíciu nadviazali v Japonsku v 6. storočí. Japonci pestovanie bonsajov zjednodušili a dôsledne prepracovali. Bonsaje sa stali kombináciou umenia, tvarovania a pestovania,“ uviedol Ján Valenta, ktorý s pestovaním bonsajov začal už na začiatku 80. rokov.
Na Slovensku sú bonsaje novodobou záležitosťou a Valenta jedným z výrazných predstaviteľov ich pestovania v Podjavorinskom regióne.

„Venujem sa im štyridsať rokov. Začiatky boli zložité. Doslova pokus – omyl. Možno vás prekvapím, ale veľmi dôležitá je koreňová sústava bonsajov. Najmä jemné korienky, vlásočnice, ktoré ich vyživujú,“ pokračoval.