SVINNÁ. Západoslovenská distribučná (ZSD) nasadila monitorovacie krúžky dvom bocianím mláďatám, ktoré hniezda v areáli základnej školy v obci Svinná.
Túto činnosť prvý rok vykonávajú svojpomocne vo svojej réžii, v rámci ich siete momentálne evidujú takmer štyri desiatky bocianích mláďat.Tie sa nachádzajú vo viac ako desiatich hniezdach v okresoch Trenčín a Nové Mesto nad Váhom.

Okrem krúžkovania sa zároveň starajú o hniezda a dávajú pozor, aby sa mláďatá bocianov počas silných dažďov neutopili alebo neuhynuli na podchladenie.
V článku sa okrem iného dočítate
- Koľko bocianích mláďat a hniezd je v okresoch Trenčín a Nové Mesto nad Váhom,
- či hniezda obývajú tie isté bocianie páry, alebo sa v nich vtáky obmieňajú,
- aký význam má krúžkovanie bocianov,
- aké iné aktivity vykonávajú pri krúžkovaní bocianov,
- ako je možné, že v jednom hniezde vychovali mladé dve samice,
- prečo niektoré bociany u nás zimujú,
- koľko aktívnych hniezd evidujú v celej krajine,
- ako vnímajú prítomnosť bociana deti školy, v ktorej sídli.
Našli i hniezdo s dvoma samicami
Hniezdo vo Svinnej obsadzujú bocianmi dlhoročne. „Pozitívom je to, že z potenciálne nebezpečného elektrického vedenia sa bociany podarilo presťahovať na samostatný stĺp v areáli školy, tým pádom bocianom nehrozí žiadne nebezpečenstvo počas hniezdenia,“ uviedol ornitológ Roman Slobodník.
Ochranu bocianov môžeme podľa neho rozdeliť do dvoch rovín.
„Jednak je to ochrana hniezd, ktoré sa buď dávajú na samostatnú podložku, alebo samostatný stĺp, aby boli mimo kontaktu s elektrickým vedením,“ vysvetlil.
Druhou rovinou je ochrana bocianov pred zásahom elektrického prúdu, keď už lietajú.
„Keď už bociany lietajú, môžu totiž zoskratovať na elektrickom vedení, tak sme radi, že môžeme i vďaka spolupráci s dodávateľom elektriny, tieto vedenia ošetriť, ekologizovať a izolovať tak, aby riziko bolo čo najmenšie,“ ozrejmil Slobodník.
Ako ďalej povedal, s nezvyčajnými situáciami v rámci života bocianov, sa stretávajú pomerne často.