Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky v priebehu marca informovala, že je len otázka času, kedy sa v našej krajine môže vyskytnúť ázijský sršeň.
Doposiaľ jeho výskyt zaznamenali vo Francúzsku, Taliansku, Španielsku, Portugalsku, Belgicku, Veľkej Británii, ale aj v Nemecku.
Podľa Pavla Viktorína, včelára ktorý pôsobí v obci Dežerice, je tento sršeň hrozbou najmä pre slovenské včely, ktoré by sa proti nemu nevedeli ubrániť.

O tom, ako by sa mali včelári proti tejto prípadnej hrozbe chrániť i o tom, akým spôsobom ázijské sršne lovia včely porozprával v rozhovore.
V rozhovore sa taktiež dočítate
- Akú hrozbu predstavuje ázijský sršeň pre slovenské včely,
- prečo je otázkou času, že sa objaví i u nás,
- ako by v prípade jeho výskytu mali včelári brániť svoje včely,
- akým spôsobom tento sršeň loví včely,
- z akého dôvodu ich loví,
- ako sa proti nemu včely v Ázii bránia,
- prečo sa v Európe tieto sršne doposiaľ nevyskytovali.
Hrozí, že sa na Slovensko v blízkej dobe dostanú ázijské sršne?
Je možné, že do pár rokov tu môžu byť. Spozorovali ich už aj vo Francúzsku. Museli tam už aj školiť hasičov v rámci toho, aby vedeli, ako odstrániť sršnie hniezda. Jediná cesta, ako proti nim bojovať je to, že ich budeme likvidovať.
Oni totižto nie sú ani tak hrozbou pre človeka, ako pre včelárov a hmyz ako taký. Sršne lovia muchy, motýle, ale aj včely. Sú schopné vyzabíjať celú včeliu kolóniu. Tým pádom pre včelárom znamenajú veľký problém.
Včely ohrozuje klieštik, rôzne choroby, počasie a teraz hrozí, že sa k tomu pridá aj tento ázijský sršeň. Mnohí ľudia zo včelárskej komunity si medzi sebou posielajú fotky sršňov, ale zatiaľ sa výskyt tohto sršňa u nás nepotvrdil. Narážame iba na nášho sršňa, na ktorého sme v našich končinách zvyknutí.
Akým spôsobom sa dostal tento sršeň do Francúzska?