Kultová trenčianska kapela Bez Ladu a Skladu v máji odohrala niekoľko koncertov v Kyjeve.
Počas pobytu vo vojnou zmietanej Ukrajine zažili na vlastnej koži bombardovanie i obmedzenia, ktoré v súčasnosti sprevádzajú všetky kultúrne podujatia prebiehajúce v susednej krajine.
Tie sa musia, mimo iného, vždy konať v blízkosti podzemných krytov.
Podľa Michala Kaščáka, speváka kapely a šéfa festivalu Pohoda, je táto vojna v skutočnosti omnoho brutálnejšia, ako môžeme vidieť v médiách.
„Mediálny obraz, ktorý sa dostáva k nám je ďaleko miernejší, ako realita. Stále myslím na to, že či si niekto u nás vie predstaviť, že posiela deti do školy s tým, že druhá strana nerešpektuje akékoľvek vojenské ciele alebo aspoň ako-taký férový boj. Bomby padajú na civilné ciele, je to des,“ vraví Kaščák.

V rozhovore okrem iného priblížil aj to, či mali z koncertovania na Ukrajine obavy, ako vníma niektoré nenávistné reakcie na ich vystúpenia v tejto krajine, ale i to, aký je pocit na vlastnej koži zažiť letecké útoky.
V rozhovore sa okrem iného dočítate
- Čo predchádzalo koncertom Bez Ladu a Skladu v Kyjeve,
- ako konfrontovali obavy, ktoré s návštevou Ukrajiny pociťovali,
- aké obmedzenia sprevádzajú živé vystúpenia v tejto krajine,
- v akých priestoroch koncertovali,
- či je možné si užiť koncert ako divák i umelec počas vojny,
- ako opísal bombardovanie, ktoré počas pobytu zažili na vlastnej koži,
- ako vníma niektoré nenávistné reakcie na ich vystúpenia v Kyjeve,
- ktorých ukrajinských umelcov tento rok pozval na Pohodu.
Aká bola genéza koncertov Bez ladu a skladu v Kyjeve?
Koncerty boli dva. Taktiež sme natáčali živý videoklip na olympijskom štadióne nad Kyjevom. Ja chodím na Ukrajinu častejšie. Toto bol môj štvrtý výjazd. Som vo veľmi úzkom kontakte s ľuďmi z umeleckej scény na Ukrajine a už na jeseň sme sa prvýkrát začali baviť o tom, že by sme chceli prísť do Kyjeva zahrať. Podarilo sa nám to zrealizovať až teraz v máji.
V akých priestoroch prebehli tie dva koncerty?
Prvý bol v štúdiu Alexandra Gospodinova, ktorý pripravil špeciálny formát na spôsob KEXP. Čiže ide o komorné koncerty v jeho štúdiu, kam sa nezmestí veľa ľudí, ale ide o živú nahrávku.