Dobrovoľný hasičský zbor v Hornej Súči si pripomína 120. výročie svojho založenia. Naši obyvatelia – zakladajúci hasiči, pred viac ako sto rokmi za veľmi ťažkých podmienok zakladali svoju dobrovoľnú organizáciu na zásadách úcty k človeku, k jeho práci, k jeho zdraviu, životu a majetku.
Počas týchto rokov vždy boli ochotní zanechať svoju často i dôležitú prácu, prerušiť odpočinok a ísť na pomoc tým, ktorých ohrozoval požiar alebo iná živelná pohroma. Túto prácu vždy robili bez nároku na odmenu. Statočne bojovali proti ničivej sile ohňa, aby ochránili hodnoty hornosúčanského ľudu.
Stodvadsať rokov v histórii národa nie je dlhá doba, ale v živote organizácie je to čas, počas ktorého prešla celým radom politických, spoločenských a hospodárskych premien, až dospela do obdobia, keď môže prostredníctvom svojich členov vyvíjať činnosť v dnešnej modernej spoločnosti.
O prvých začiatkoch Dobrovoľného hasičského zboru v Hornej Súči vieme len veľmi málo. Nezachovali sa písomné záznamy o založení DHZ, vieme len toľko, že požiare v našej obci boli v tom období pomerne časté a motivačným krokom k založeniu dobrovoľného hasičského zboru bol veľký požiar obce 27. februára 1900. Pri tomto požiari zhorela viac ako polovica dediny, dolná škola, strecha kostola, veža i zvony sa rozliali. Od tohto roku je kostol, ako i škola pokrytá plechom. Prvým veliteľom DHZ Horná Súča bol Milan Čerňanský.
Ďalším významným rokom v histórii DHZ je rok 1954. Hasiči z Hornej Súče neradi spomínajú na požiar v roku 1954, pretože pri ňom prišli o historickú štvorkolesovú ručnú striekačku. V kronike obce si o tomto požiari môžeme prečítať nasledujúce riadky: „Dňa 14. marca bola nedeľa, asi o 4. hodine poobede začala horieť farská stodola, seno a slama tam nebola. Bola tam uschovaná značná časť dosák a lát na stavbu kultúrneho domu v dedine a obecná ručná hasičská striekačka. Stodola bola drevená, pokrytá plechom, navzdory skorého zásahu miestnych hasičov nič cenného sa nezachránilo len niekoľko kusov ohoreného dreva. Páchateľa sa nepodarilo zistiť. Od tejto doby sa pri fare viac stodola nepostavila.“

V rokoch 1935 – 1969 funkciu veliteľa DHZ Horná Súča zastával najdlhšie pracujúci veliteľ Ján Chovanec, ktorý svojou aktívnou činnosťou privádzal deti a mládež do radov DHZ. Ich prípravou a výcvikom na službu v hasičskom zbore spolu s ďalšími členmi DHZ si vychovali ďalšiu generáciu hasičov, ktorí po nich v roku 1969 prebrali vedenie Dobrovoľného hasičského zboru v Hornej Súči.
Najbohatšie zachované záznamy o činnosti DHZ sú zo sedemdesiatych rokov. Vedenie DHZ prevzali predseda Pavol Ondračka, tajomník Jozef Ondračka, veliteľ Jozef Mrázik a ďalší. Spojenie energie mladých nadšencov v spolupráci so skúsenosťami starších členov malo za následok vytvorenie vynikajúceho kolektívu, ktorý začal aktívnejšie a horlivejšie pracovať. V roku 1970 mal DHZ Horná Súča 34 členov.
Od založenia DHZ až do 70 rokov bolo zaužívané, že predseda MNV (starosta obce) bol zároveň i predsedom dobrovoľného hasičského zboru. Dosiaľ do roku 2023 sa vo vedení DHZ vystriedalo 15 predsedov a 6 veliteľov DHZ.
DHZ Horná Súča má 56 členov (z toho 12 žien). 18 členov pôsobí v zásahovej jednotke obce Horná Súča, ktorá zabezpečuje výjazdovú činnosť v prípade mimoriadnych udalostí.
DHZ Horná Súča je zaradený v skupine A a zabezpečuje túto činnosť pre tri obce – Horná Súča, Skalka nad Váhom a Zamarovce.
Súčasný vozový park DHZ Horná Súča tvorí: Tatra 815 CAS 32, ŠKODA 706 RTHP CAS 25, UAZ 469 HASIČI, protipovodňový vozík, striekačka PPS 12, striekačka DS 16.
DHZ Horná Súča v rámci výjazdov pomáha pri zdolávaní požiarov budov, trávnatých porastov, lesných požiarov, povodniach, odpratávaní spadnutých stromov na vozovke a iných mimoriadnych udalostiach.
Od roku 2020 zabezpečuje odborné poskytovanie prvej pomoci pri náhlom zastavení krvného obehu spojeného so zástavou dýchania pomocou AED (automatického externého defibrilátora).
Autor: DHZ Horná Súča