Z dobrovoľne neplodného muža opäť plodný. Môže sa to zdať ako fikcia, no už vyše polstoročia je to realita. Muži, ktorí sa rozhodli podstúpiť v živote vazektómiu (operačné prerušenie semenovodov pozn. red.) , môžu stav zvrátiť podstúpením zákroku pod názvom vazo-vazoanastomóza.
Metódu možno nazvať aj reverznou (spätnou, pozn. red.) vazektómiou, kedy mužovi opätovne spoja prerušené semenovody.

O tom, ako prebieha tento zákrok, či je obmedzený vekom, ale i to, z akých dôvodov ho muži zvyknú podstúpiť v rozhovore bližšie porozprával Matúš Chocholatý, zástupca primára na urologickom oddelení vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne (FN TN).
Tento zákrok momentálne vykonávajú v rámci Slovenska len v Trenčíne.
Je zvrátenie vazektómie nová metóda?
Nie, je to stará metóda. Prvýkrát ju urobili približne v roku 1970. Na pôde FN TN som ju vykonal prvý raz v roku 2016. Doposiaľ som odoperoval 12 pacientov. Výkon sa nazýva sa vazo-vazoanastomóza, prípadne ju môžeme nazvať aj reverzná vazektómia.
V rozhovore sa okrem iného dočítate
- z akých dôvod sa niektorí muži rozhodnú ju podstúpiť,
- koľko mužov tento zákrok absolvuje,
- ako prebieha,
- koľko trvá zotavenie,
- ako dlho po operácii musí muž dodržiavať sexuálnu abstinenciu,
- v akých prípadoch nie je možné ju vykonať,
- či si ho musí pacient platiť sám, alebo ho hradí zdravotná poisťovňa.
Znamená to znovuobnovenie spojenia semenovodov po vazektómii. Vazektómia je operačný výkon, pri ktorom dochádza k prerušeniu semenovodov z toho dôvodu, že si muž želá, aby nemohol mať deti. Je to mužská forma antikoncepcie.
Niektorí si to potom rozmyslia a touto metódou im môžeme opäť spojiť semenovody k sebe, aby mohli mať deti prirodzenou cestou. Tento zákrok je plne hradený zdravotnou poisťovňou.
Ako prebieha reverzná vazektómia?