TRENČÍN. Projekt Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) Trenčín 2026 štartuje už o 33 mesiacov. Viac ako dva a pol roka pred jeho oficiálnym začiatkom ale vedenie mesta aj projektu samotného riešia pre nich existenčne dôležitý zákon. Jeho úlohou je nastaviť financovanie projektu za desiatky miliónov eur transparentne a funkčne tak, aby sa stihol realizovať.
Jeho právnu úpravu budú schvaľovať poslanci parlamentu na májovej schôdzi, v prvom čítaní dostala podporu 124 poslancov, nestotožňuje sa s ním však ministerstvo kultúry. To tvrdí, že tento návrh je v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, na čo v medzirezortnom pripomienkovaní upozornili hneď dva úrady.
Podľa primátora Richarda Rybníčka sa pri jeho tvorbe inšpirovali zákonom o športe a ten funguje na identických princípoch dlhodobo. Ak by zákon poslancami NR SR neprešiel, nevylúčil vrátenie lukratívneho titulu.

Projekt má zvýšiť kvalitu života v Trenčíne
Kľúčový. Aj tak nazvala návrh zákona o EHMK riaditeľka projektu Trenčín 2026 Lucia Dubačová.
„Je to zákon, ktorý nám umožní stransparentniť a zjednodušiť celý systém financovania. Rovnako nám umožní spolupracovať s priamymi realizátormi, ktorí boli v projekte definovaní a ktorých vybrala Európska komisia na základe medzinárodnej poroty,“ upozornila Dubačová.
Za dôležité označila uvedomiť si, že Trenčín je v histórii Slovenska len druhým mestom, ktoré získalo prestížny európsky titul, no v slovenskej legislatíve doposiaľ chýbal zákon, ktorý by ho umožnil bezproblémovo realizovať.
Ďalej sa dočítate:
- čo na predloženom zákone kritizuje ministerstvo kultúry,
- ako na to reaguje trenčiansky primátor,
- za akých okolností by sa zvažovalo vrátanie titulu EHMK.
„Ak chceme robiť transformáciu, akú má projekt EHMK priniesť, teda zvýšiť kvalitu života a rôznych aspektov života v meste, potrebujeme jednoduché a transparentné systémy, v ktorých vieme fungovať. Aktuálna legislatíva a systém financovania, ktorý je možný cez dotačný systém ministerstva kultúry, nám to neumožňuje,“ skonštatovala šéfka projektu.