MYJAVA. V rámci optimalizácie siete nemocníc príde od nového roka o svoje gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Nemocnica s poliklinikou Myjava.
Rovnaký osud postihne aj pôrodnice zdravotníckych zariadení v Snine, Revúcej, Kráľovskom Chlmci a Partizánskom. Podľa ministerstva zdravotníctvaide o pôrodnice, v ktorých sa ročne narodí menej ako 400 detí.
S rozhodnutím nesúhlasí Trenčiansky samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom myjavskej nemocnice. Informácia o rušení pôrodnice, v ktorej za posledných 69 rokov odrodili takmer 49-tisíc detí, nepotešila obyvateľov regiónu.
vrdia, že za pôrodom do jednej z okolitých nemocníc to môže za ideálnych podmienok trvať dlhé desiatky minút. Podľa analytika by sa v regiónoch, ktoré prídu o pôrodnice, mala posilniť rýchla zdravotná a lekárska pomoc.

Počet pôrodov v Myjave sa počas pandémie znížil
Dôvodom rušenia nateraz piatich pôrodníc je podľa rezortu zdravotníctva fakt, že v nich ročne odrodia menej ako 400 detí, ministerstvo skloňuje aj nedostatok personálu.
Ako uviedli, kým štandardom Európskej únie je minimálne 1 200 pôrodov na jednu nemocnicu, vyhláška MZ stanovuje minimum na 800 pôrodov ročne.
Ďalej sa dočítate:
- Koľko detí sa v posledných rokoch v myjavskej nemocnici narodilo,
- do akej miery situáciu ovplyvnila pandémia,
- čo najviac kritizujú Myjavčanky a čoho sa najviac obávajú,
- ako na vec nahliada trenčianska nemocnica a má jej pôrodnica kapacitu prijať rodičky z regiónu Myjava,
- čo na novinku z dielne ministerstva zdravotníctva hovorí analytik INEKO Dušan Zachar?
„Cieľom týchto opatrení je predovšetkým bezpečnosť rodičky a novorodenca vďaka skúsenosti tímu a materiálno-technickému vybaveniu nemocnice. Čím menej výkonov má nemocnica, tým menej skúsenosti má personál s komplikáciami pri pôrodoch,“ argumentujú z ministerstva.