TRENČÍN/ OPATOVÁ. Do oblasti starostlivosti o pracujúcich patrila vo viacerých podnikoch v bývalom Československu aj úloha organizovať oddych a zotavenie po práci. K tomu smerovali aj vzniky nových zariadení.
Legendárne rekreačné zariadenie s horským hotelom, umelým jazerom a pionierskym táborom v Opatovskej doline bolo spustené do prevádzky v roku 1962. Štátny podnik Merina ho postavil na rekreačné účely pre svojich zamestnancov, ako aj pre výmenné rekreácie s inými firmami. Ľudia si pobyt v doline nevedeli vynachváliť, veď za dennú penziu (20 korún) strávili v peknom prostredí aj dva týždne dovolenky. O rekreantov nebola núdza, prichádzali z Martina, Liptovského Mikuláša, Prahy alebo Brna. Spokojné boli aj početné odborárske delegácie z Talianska, Francúzska, bývalej NDR, ZSSR a z iných krajín.

Rozhodli sa pre Opatovskú dolinu
Bývalý trenčiansky tkáčsky podnik mal snahu pomáhať svojim zamestnancom pri obnovovaní ich síl a sviežosti, a preto sa 1. októbra 1959 závodný výbor ROH rozhodol vybudovať pre svojich zamestnancov rekreačné stredisko.
Krátko nato vznikla komisia, ktorej úlohou bolo nájsť vhodné miesto na realizáciu výstavby rekreačného strediska. Po rôznych obchôdzkach dolinami Trenčianskeho okresu – Drietomskou dolinou, Mníchovou Lehotou, Soblahovom, Kubrou, Kubricou a Trenčianskymi Teplicami, padlo definitívne rozhodnutie na Opatovskú dolinu.
Oslovila ich lokalita obkolesená lesmi s pretekajúcim horským potôčikom, dýchajúca vôňou neporušenej prírody, ktorá sa nachádza juhovýchodne od obce Opatová nad Váhom.