Novomestskí školáci mali 23. marca počas výchovného koncertu v Mestskom kultúrnom stredisku unikátnu a ojedinelú možnosť spoznať rozsiahly vojenský orchester, ktorý hráva počas návštev prezidentov, predsedov vlád a kráľovských rodín v priebehu ich oficiálnych privítaní v Bratislave.
Vojenská hudba Ozbrojených síl Slovenskej republiky z Bratislavy, známa aj z mnohých ďalších ceremoniálov, pietnych aktov, slávnostných prísah, charitatívnych podujatí či vojenských pohrebov, hrala tentokrát skladby šité na mieru novomestských školákov. A tí v ich podaní počuli aj hudbu z viacerých rozprávok či z filmu Piráti z Karibiku.

A to iba pred pár dňami profesionálni vojaci hudobne vítali rakúskeho prezidenta Alexandra van der Bellena či holandského kráľa Viliama Alexandra s kráľovnou Maximou na nádvorí Grasalkovičovho paláca. Vystúpenie vojenskej hudby spestrili aj dvaja sólisti, speváčka Lenka Piešová a jej spevácky kolega Martin Hutta. Inšpektor vojenských hudieb, hlavný dirigent major Boris Hokina, nám po skončení koncertu prezradil o Vojenskej hudbe Ozbrojených síl SR z Bratislavy podstatne viac.
Kam až siaha história Vojenskej hudby Ozbrojených síl, ktorá sídli v Bratislave?
Vojenská hudba Ozbrojených síl Bratislava pravdepodobne vznikla v roku 1953.
Práve z tohto obdobia máme záznamy, keď bol ten prvý moment, počas ktorého sme zistili, že sme tu. Ale myslím si, že táto história nie je zmapovaná úplne perfektne. Zmienky o vojenskej kapele totiž nachádzame už z roku 1890. V medzivojnovom období tu boli určite ďalšie dve vojenské hudby. Jedna plukovná hudba a jedna posádková hudba. Ale ako kľúčový moment pre Vojenskú hudbu Ozbrojených síl Bratislava považujeme práve rok 1953.

Kto tvorí Vojenskú hudbu Ozbrojených síl SR?
Našu vojenskú hudbu tvoria profesionálni hudobníci, ktorí vyštudovali konzervatóriá alebo vysoké školy s týmto zameraním. Buď Vysokú školu múzických umení v Bratislave, alebo Akadémiu umení v Banskej Bystrici, poprípade niektorú z iných pedagogických škôl s hudobným zameraním.
Orchester pozostáva väčšinou z dychových hudobných nástrojov a z batérie bicích nástrojov. Sekcia dychových hudobných nástrojov je, samozrejme, zložená z dvoch častí. Z hráčov na drevených dychových nástrojoch a z hráčov na plechových hudobných nástrojoch.
Z aktuálnej zostavy Vojenskej hudby Ozbrojených síl SR sme na pódiu v Novom Meste nad Váhom videli 37 členov orchestra. Aká je jeho plná sila?
Vojenská hudba má v súčasnosti 57 členov. Pre kapacitné možnosti mestského kultúrneho strediska a aj pre žáner, ktorý sme publiku prispôsobili, mohlo v Novom Meste nad Váhom vystúpiť 37 hudobníkov. Tých sme posilnili o spievajúcich sólistov – Lenku Piešovú a Martina Huttu.