NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Výstava prezentuje prostredníctvom dobových materiálov históriu mesta od prvej písomnej zmienky o meste na Váhu v roku 1263 až po súčasnú epochu. V expozícii nájdete aj pohľad na dvojicu insígnií primátora mesta, vyše storočnú kroniku Nového Mesta nad Váhom či prezentáciu súčasnej i minulej novomestskej symboliky vrátane erbov, pečatí a vlajok.
Dokumentačná prechádzka históriou
Kópiu prvej písomnej zmienky o Novom Meste nad Váhom z roku 1263, štatúty Nového Mesta nad Váhom, richtárske listiny, rôzne dokumenty, svedectvá, potvrdenia privilégií, oslobodenia od platenia mýta, historické mapy, richtárske truhlice s pečatidlami, pečiatky v pôvodných škatuľkách s pečatnými poduškami, ale aj najstaršiu kroniku Nového Mesta nad Váhom či najnovšie primátorské insígnie môžete vidieť vo výstavných priestoroch Podjavorinského múzea pri príležitosti 760. výročia prvej písomnej zmienky o Novom Meste nad Váhom.

Práve v donačnej listine z 18. marca 1263, v ktorej uhorský kráľ Belo IV. daruje Nové Mesto, Potvorice a dnes už neexistujúce obce Dobreta a Ľubov benediktínskemu opátstvu na Panónskej hore, sa oficiálne po prvýkrát v písomnej podobe môže nadšenec histórie stretnúť s Novým Mestom nad Váhom, ktoré má v súčasnosti 20-tisíc obyvateľov.

Autori výstavy nezabudli ani na súčasné dejiny a kronikárov. Prvým známym novomestským kronikárom bol Rudolf Bednárik (1903 – 1975), ktorý novomestskú kroniku viedol do roku 1933.