TRENČÍN. Vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne vykonali ojedinelú operáciu dysplázie bedrového kĺbu. Ochorenie je charakterizované nezvratnými zmenami kĺbovej jamky a hlavice stehennej kosti.
S trenčianskym operačným tímom spolupracoval aj prešovský ortopéd Ján Kľoc, ktorý sa podobnými diagnózami zaoberá celú svoju kariéru.
Podľa jeho slov bola, aj stále je, stredná Európa v rámci výskytu tohto ochorenia endemická oblasť. Preto dnes vieme toto ochorenie zachytiť a liečiť už krátko po narodení.
U dospelých ľudí je v súčasnosti už pomerne zriedkavé.
Pacientka, ktorá operáciu absolvovala, s ochorením žila dlhých 53 rokov a pristúpila k nej po tom, čo ju stále viac trápili bolesti v bedrovej oblasti.

Priebeh operácie aj samotné ochorenie priblížil Ján Kľoc, prednosta Kliniky ortopédie Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Prešov.
V rozhovore sa taktiež dočítate
- Prečo bola táto operácia unikátna,
- ako dlho trvala a aký bol jej priebeh,
- akou formou dysplázie trpela pacientka,
- prečo už v súčasnosti dospelí touto chorobu trpia menej,
- prečo sa vyskytuje najmä v strednej Európe,
- že väčšina výmen kĺbov sa u nás absolvuje práve kvôli tejto diagnóze,
- ako vyzerá prevencia dysplázie bedrového kĺbu.
Čím bol tento operačný zákrok unikátny?
V tom, že išlo o pacientku s vysokou luxáciou stehennej kosti mimo pôvodnú jamku. Hlavica stehennej kosti bola v lopatke bedrovej kosti.
Končatina bola skrátená o približne osem centimetrov. Jej chôdza bola atypická, skoliotická s vykrivenou chrbticou. Pociťovala bolesti v bedrovej chrbtici a bedrovom kĺbe.