TRENČÍN. Na Fakulte špeciálnej techniky (FŠT) Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka vyvíjajú metódy na detekciu malých dronov. Funkčný systém by v budúcnosti mohol strážiť napríklad vzdušný priestor nad vojenskými objektmi a objektmi kritickej infraštruktúry. Využitie by mohol nájsť aj v poľnohospodárstve ako systém včasnej prevencie pred nežiaducimi javmi v počasí, medzi ktoré patrí napríklad krupobitie.
Získali dotáciu od rezortu obrany
Rozmach a vývoj v oblasti dronov priniesol svetu ako množstvo výhod, tak aj potenciálnych hrozieb. V rámci ich využitia na bojové účely sa počas vojny na Ukrajine ukazuje, že pomer medzi nákladmi na ich výrobu a vybavenie verzus nimi možná spôsobená škoda je až alarmujúci. Ako dôležité sa dnes ukazuje vedieť malé drony vo vzdušnom priestore zaznamenať. Na tento účel môže slúžiť práve metóda vyvíjaná v Trenčíne.

„Schopnosť brániť sa takýmto hrozbám vychádza z možnosti ich včasnej a spoľahlivej detekcie, a o to sa tu snažíme. Pracujeme na technologickom riešení, ktoré by bolo schopné na základe zmien v atmosfére, ktoré takýto dron alebo malé bezpilotné lietadlo vytvárajú, zachytávať nehomogenity a na ich základe určiť polohu alebo pohyb lietajúceho stroja,“ vysvetlil potenciál vytváraného softwaru a hardwaru Maroš Eckert, vedúci katedry Konštruovania a špeciálnej techniky na Fakulte špeciálnej techniky Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka.
Projekt v praxi rieši výskumný tím už niekoľko rokov, no pôvodne bol zameraný na využitie v meteorológii, doprave a poľnohospodárstve s cieľom včasného predpovedania výraznej zmeny v počasí na lokálnej úrovni. Plány sa medzitým čiastočne pozmenili.