BOŠÁCA/POLOMA POD DÚŽNIKOM. Kruté vojnové momenty sa v našom regióne odohrávali ešte pár dní pred skončením 2. svetovej vojny. 27. apríla 1945 došlo v záverečných fázach vojnového konfliktu k fatálnemu omylu, keď vlastná protilietadlová batéria zostrelila rumunské spojenecké lietadlo Junkers Ju 88 nemeckej výroby nad vrchom Dúžnik. Zahynula v ňom kompletná štvorčlenná rumunská posádka. Posledné trosky lietadla nájdete hlboko v horách v Polome pod Dúžnikom dodnes. A my sme sa vydali po ich stopách. Na pietne miesta, ktoré nadšenci vojnovej histórie a milovníci turistiky dodnes udržiavajú vo výbornom stave.
Zahynula celá rumunská posádka
Spolu vyše desať kilometrov v nohách, striedanie žltej turistickej značky zo Zabudišovej (časť Bošáce v Novomestskom okrese) so zeleným značením od rázcestia na Troch chotároch. A kúsok za Troma chotármi na strome napísaný veľký text: Ku lietadlu – 30 minút. A potom posledné silné záchvevy zimy v lesoch nad Zabudišovou v čase, keď je o pár kilometrov nižšie už rozvoniavajúca zelená tráva. Ani po víchrici popadané stromy a neprechodený zasnežený chodník neodradí milovníkov histórie od návštevy tragického miesta, kde 27. apríla 1945 zahynula po zostrelení lietadla celá rumunská posádka.

Miesto, kde mladí muži z letiaceho stroja, pilot Adj. av. Cristea Nichitescu, Slt. Aurel Alexandroaie, Serg. Ioan Stoian a Smstr. Victor Jipa vydýchli naposledy. „Dňa 27. apríla 1945 na tomto mieste, v Polome pod Dúžnikom, bolo zostrelené rumunské lietadlo Junkers 88 od 5. ťažkej bombardovacej skupiny, ktorá štartovala z piešťanského letiska. Cieľom boli moravské obce, kde Nemci kládli veľký odpor. Zostrelila ho omylom vlastná protilietadlová batéria zakopaná v Melčickej doline pod Zabudišovou,“ sú prvotné informácie, ktoré ponúka na mieste tragédie pamätná tabuľa padlým rumunským letcom v 2. svetovej vojne.

Kovové trosky sú tam dodnes
Lietadlo po zásahu z pozemných pozícií explodovalo. Okrem mŕtvej rumunskej posádky po ňom dodnes ostalo na mieste množstvo kovových úlomkov i väčšieho šrotu, ktorý milovníci dejín zozbierali a umiestnili na dvoch miestach. Kovové časti zostreleného Junkers Ju 88 sú sústredené pod pamätnou tabuľou so základnými informáciami o osudnom lete a pod dreveným krížom, ktorý sa nachádza na mieste dopadu zostreleného lietadla iba pár desiatok metrov povyše informačnej tabule. „Výbuch bolo počuť v neďalekých osadách.