TRENČÍN. Ľuďom, ktorí na jar plánujú navštevovať prírodu, lekári odporúčajú, aby sa dali očkovať proti kliešťovej meningoencefalitíde ešte v zimných mesiacoch.
Práve počas jarných mesiacov sa zásadne zvyšuje výskyt kliešťov, ktoré po uhryznutí môžu spôsobiť rôzne ochorenia, ktoré môžu byť v niektorých prípadoch i smrteľné.
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zároveň upozornil, že najvyššiu chorobnosť kliešťovej encefalitídy donedávna dlhodobo evidovali v oblasti Považia a Trenčianskeho kraja.

Najväčšie riziko predstavuje kliešť obyčajný
Kliešte sa v prírode začínajú vyskytovať v apríli, pričom ich najvyšší výskyt môžeme pozorovať v apríli až júli.
„Miernejšia fáza nastáva na jeseň. V závislosti od počasia môže pretrvávať až do začiatku decembra. Na Slovensku žije asi 20 druhov kliešťov, ale najväčšie riziko predstavuje kliešť obyčajný,“ informovala Agelika Drľová, primárka infekčného oddelenia Fakultnej nemocnice v Trenčíne.
V článku sa okrem iného dočítate
- Koľko druhov kliešťov žije na Slovensku,
- kde žili kliešte pôvodne,
- kedy je najideálnejšie začať s prevenciou proti kliešťovej encefalitíde,
- či hrozí stretnutie s kliešťom i počas zimných mesiacov,
- aké príznaky môže mať kliešťová encefalitída,
- v ktorých regiónoch evidujú najviac prípadov tohto ochorenia,
- prečo môže viesť k smrti,
- ako sa dá bojovať proti lymskej borelióze,
- ako proti nej chráni očkovanie,
- koľko dávok vakcíny sa podáva.
Tento druh sa vyskytuje vo vlhkých oblastiach prírody po celý rok, ale aktivizuje sa až pri teplotách okolo päť až desať stupňov Celzia.
„Pôvodne kliešte žili do nadmorskej výšky 750 až 800 metrov nad morom. Vplyvom klimatických zmien dochádza k ich rozšíreniu aj do vyšších polôh,“ vysvetlila.
Podľa lekárky by sa ľudia mali zamyslieť nad prevenciou už počas chladných mesiacov roka z dôvodu možnosti očkovania proti kliešťovej meningoencefalitíde.