NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Na sanitke jazdil vyše dvadsať rokov medzi nemocnicami nielen nášho regiónu rýchlo, ale bezpečne a zodpovedne, spolupodieľal sa na záchrane množstva životov a pomohol priviesť na tento svet niekoľko detí.
Napriek práci, v ktorej videl aj veľa ľudského utrpenia, pacientom svojím optimizmom a pozitívnym videním sveta vždy dodal energiu a silu bojovať. Vždy dohneda opálený a vyšportovaný chlapík pripomínajúci skôr šľachovitého horolezca ako sanitkára, ktorý aj počas tuhej zimy chodil v sandáloch, vietnamkách či roztrhaných teniskách bez ponožiek a ľahko oblečený, daroval krv a krvnú plazmu spolu 360-krát. Aj vďaka desiatkam litrov krvi, ktoré vytiekli z jeho žíl, aby zachránili život iných, sa stal navždy skutočnou novomestskou legendou. Jeho dcéra Katka Šimová sa s nami podelila o nádherný príbeh svojho otca, ktorého tak veľmi milovala.

Na faru chodieval hrávať volejbal
Skôr ako Janko Bernovský, tak ho všetci Novomešťania volali, sadol po prvýkrát za volant sanitky a dupol na plyn, aby zachraňoval ľudí po dopravných nehodách, žlčníkových záchvatoch, srdcových príhodách či akútnych zápaloch slepých čriev, ale aj rodiace mamičky, zúročil svoje pôvodné vzdelanie. Predával v rodinnom obchode s potravinami a zmiešaným tovarom.
„Ocino sa narodil v roku 1926 v Novom Meste nad Váhom do rodiny súkromného obchodníka a mal sestru, dvojičku Macku. Potom sa narodil brat Vladimír a oveľa neskôr najmladší brat Ivan. Celá rodina žila v harmónii,“ začala Katka Šimová načrtávať svoje spomienky. Janko, najstarší z chlapcov, bol od mladosti veľmi pracovitý. Vláčil ťažké vrecia s múkou i cukrom a vo fyzickej práci sa doslova vyžíval. U Bernovských bolo vždy veľa kamarátov a celé rodinné klany holdovali športu. Perličkou vtedajšieho novomestského života bola fara, kde sa za čias obľúbeného farára Kamodyho hrával volejbal i stolný tenis.