Na otázky pacientov o sivom zákale odpovedá MUDr. Ján Sokolík jr., primár Očného centra Sokolík v Trenčíne, ktoré sa na liečbu a operácie sivého zákalu špecializuje.
Čo je to sivý zákal a podľa čoho pacient spozná, že ho má?
Sivý zákal je stav, pri ktorom dochádza k zníženiu priehľadnosti ľudskej šošovky, a to najčastejšie v dôsledku starnutia. Väčšinou sa objavuje vo veku 60 až 75 rokov a príznakom je zahmlené, zhoršené a skreslené videnie do blízka i do diaľky, a tiež citlivosť na svetlo. Sivý zákal nie je možné odstrániť inak ako operáciou a neexistuje iný spôsob jeho liečby.
Ako prebieha operácia sivého zákalu?
Ide o úplne bezpečný, bezbolestný a rýchly chirurgický zákrok, ktorého nie je potrebné sa obávať. Počas operácie sa ľudská očná šošovka nahrádza umelou šošovkou. Operácia trvá asi 15 minút a vykonáva sa miestnym znecitlivením. Oko je do druhého dňa zakryté náplasťou a po jej zložení už pacient okom vidí. V Očnom centre Sokolík v Trenčíne je operácia sivého zákalu hradená všetkými zdravotnými poisťovňami.
Kedy je najvhodnejší čas na podstúpenie operácie?
Pacient by operáciu nemal zbytočne odkladať a mal by ju podstúpiť vo chvíli, keď ho sivý zákal obmedzuje v bežnom živote. V súčasnej dobe sa neodporúča nechať sivý zákal tzv. dozrieť, lebo u „staršieho“ zákalu býva očná šošovka viac postihnutá, je tvrdšia a horšie sa odstraňuje. Operácia potom je náročnejšia a môže priniesť viac rizík.
Môžem si vybrať z rôzne kvalitných vnútroočných šošoviek?
Pacient má buď na výber monofokálne šošovky, ktoré mu po operácii zlepšia videnie na jednu vzdialenosť podľa jeho voľby, alebo si môže zvoliť multifokálne vnútroočné šošovky, vďaka ktorým uvidí kvalitne do blízka i do diaľky a úplne sa tak zbaví závislosti od okuliarov. Vnútroočná šošovka zostáva v oku po celý život, už sa nevymieňa, preto má pacient jedinečnú možnosť výberu, ako sa bude po operácii pozerať na svet.
Prečo prísť na operáciu k vám do Očného centra Sokolík?
V Očnom centre Sokolík sme úspešne uskutočnili už viac ako 15 000 vnútroočných operácií, čo svedčí o obrovskej dôvere pacientov. Teší ma, že sú medzi nimi i naši príbuzní a známi. Najväčšia odmena za našu prácu je spokojný pacient, ktorý nás odporučí ďalej svojim blízkym, priateľom, a tí opäť ďalej a ďalej. Je to zásluha celého kolektívu.

Prevencia zraku by sa nemala podceňovať, zvlášť u seniorov!
V oblasti očného lekárstva sú najohrozenejšou skupinou seniori. Preto sú u osôb nad 60 rokov dôležité pravidelné prehliadky zraku, a to aj vtedy, keď žiadny problém pacient nepociťuje. V tomto veku sa môžu objavovať rôzne vážne očné ochorenia, ktoré nie je možné odkladať a je dôležitá ich včasná diagnostika a začatie liečby.
Vekom podmienená makulárna degenerácia (VPDM)
Patrí k najzávažnejším ochoreniam sietnice a je najčastejšou príčinou ťažkej straty zraku až slepoty u starších ľudí. Pri makulárnej degenerácií dochádza k postihnutiu tzv. žltej škvrny (centrálna časť očnej sietnice).
Zelený zákal (odborne glaukóm)
Patrí k častým očným ochoreniam, ktoré je však veľmi závažné a býva nazývané i „tichý zlodej zraku“. Dôvodom je, že pri zelenom zákale dochádza k postupnej degenerácii a odumieraniu zrakového nervu, avšak pacient žiadne príznaky nepociťuje.
Diabetická retinopatia
Je závažné ochorenie ciev očnej sietnice dôsledkom zle liečenej cukrovky. Vysoká hladina cukru v krvi spôsobuje upchatie či poškodenie drobných ciev, ktorými je sietnica pretkaná. Dochádza tak k nedostatočnému prekrveniu či opuchu sietnice, ktoré spôsobuje zhoršené videnie až po stratu zraku.
Sivý zákal (odborne katarakta)
Vzniká najčastejšie dôsledkom starnutia ľudskej očnej šošovky a väčšinou postihuje osoby vo veku 60 až 75 rokov. Pri sivom zákale dochádza k zakaleniu ľudskej očnej šošovky, čo bráni prieniku svetelných lúčov na sietnicu, a človek to vníma, ako keby videl cez hmlu.
Viac informácií na webe www.ocnesokolik.sk