TRENČÍN. Svojou prácou a nezištnou činnosťou výrazne ovplyvnil život mesta v mnohých oblastiach. Bol účastníkom protifašistického odboja, tajomníkom trenčianskeho revolučného národného výboru, náčelníkom miestnej TJ Sokol, členom Matice slovenskej v Trenčíne, ale aj filatelista a numizmatik.
V týchto dňoch si pripomíname 110. výročie narodenia Vladimíra Chovana.
Neľahký život bez otca
Na svet prišiel 31. januára 1913 v Ružomberku do rodiny národne aj kultúrne uvedomelej. Jeho matka Mária, dcéra evanjelického farára, pracovala v kníhkupectvách. Otec Július, obuvnícky majster, zahynul v roku 1915 na bojisku prvej svetovej vojny. So svojím mladším bratom Júliusom prežil detstvo v Ružomberku a Liptovskom Mikuláši.

Lásku ku knihám získal od matky
V roku 1925 sa vdova Mária usadila v Trenčíne. Tu získal Vladimír základné vzdelanie a zároveň pomáhal matke, ktorá viedla trafiku a kníhkupectvo. Obchod sídlil oproti evanjelickému kostolu, v susedstve evanjelickej fary a blízko štátneho reálneho gymnázia. Táto budova i fara museli v roku 1978 ustúpiť asanácii, v súčasnosti je tam parkovisko a pozemná komunikácia na cestný most. Odborné vzdelanie a prax nadobudol Vladimír Chovan v Prahe a Brne, u popredných českých kníhkupcov. Neskôr prevzal predajňu po matke a rozšíril ju o kníhviazačstvo, dokonca vydával aj vlastné telovýchovné príručky.
Okrem prevádzky obchodu sa venoval činnosti v Združení evanjelickej mládeže, kde sa uskutočňovali prednášky, divadlá i výlety na historické miesta. V medzivojnovom období patril k spoluorganizátorom tak-zvaných literárnych štvrtkov. Vo veľkej dvorane hotela Tatra (teraz Elizabeth) na nich vystupovali mnohí slovenskí básnici, spisovatelia, herci, speváci, hudobníci a výtvarníci.