Trenčianskym krajom v januári otriasli tragické udalosti, pri ktorých mali dve ženy, nezávisle od seba, zavraždiť svojich manželov. Svojho partnera po hádke viackrát nožom do hrude bodla 43-ročná žena z Novej Dubnice, rovnakým spôsobom a tiež po hádke mala svojho muža usmrtiť i 34-ročná žena z Handlovej.
Pokus o vraždu sa odohral v obci Pobedim, kde žena mala nožom zaútočiť na svojho ex-manžela. Ten bodnutia do krku a chrbta prežil, pri útoku poranila dokonca i jeho maloleté dieťa.
Trenčianska krajská polícia evidovala v januári v rámci kraja dve vraždy a jeden pokus o vraždu, čo je najviac podobných prípadov v tomto mesiaci od roku 2016. Všetky tri prípadyspája skutočnosť, že sa stali v domácom prostredí.

Psychológ Juraj Zajac na margo týchto prípadov vraví, že domáce násilie zvykne do tejto podoby eskalovať na základe rodinných udalostí, ako žiadosť o rozvod, rozhodnutie súdu o určení styku a výživnom, alebo všeobecne pri porušení pravidiel, ktoré násilník stanovil.
Nikdy však domáce násilie pri podobných fatálnych skutkoch nevznikne, sú len jeho následkom.
V rozhovore sa taktiež dočítate
- Koľko vrážd evidovali v kraji v januári po minulé roky,
- prečo sa o domácom násilí hovorí málo,
- čo domáce násilie podnecuje,
- za akých okolností môže eskalovať k vražde,
- ako by sme mali konať, ak sme svedkami domáceho násilia,
- čo by mali robiť obete domáceho násilia,
- či je domáce násilie smerované na mužov u nás bežné,
- z akých dôvodov nenahlasujú domáce násilie muži,
- prečo je škrtenie špecifický príklad domáceho násilia.
Je domáce násilie fenomén, ktorý sa bežne deje, ale málo sa o ňom hovorí?
Áno presne tak, domáce násilie je skutočne najskrytejšou formou kriminality. Tým, že sa deje za zatvorenými dverami rodín, je jeho odhaľovanie a postihovanie veľmi komplikované. Štatistiky ukazujú, že minimálna každá tretia žena zažíva alebo zažívala násilie od súčasného, respektíve bývalého partnera.
Na strane druhej, podľa správy generálneho prokurátora Slovenskej republiky o činnosti prokuratúry, bolo napríklad v roku 2021 vedených 256 trestných stíhaní za zločin týrania blízkej osoby a zverenej osoby podľa paragrafu 208 trestného zákona.
Počet týchto stíhaní je teda zjavne len vrcholom pomyselného ľadovca, ktorého veľmi veľká časť ostáva skrytá.
Zdráhajú sa obete domáceho násilia nahlásiť to polícii?