Vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne (FN TN) operujú od konca minulého roku ženské ochorenie endometrióza novou laserovou technológiou, ktorá je efektívnejšia i šetrnejšia.

O benefitoch tejto technológie sme sa rozprávali s Matejom Vidomanom, lekárom z Gynekologicko-pôrodníckej kliniky vo FN TN, ktorý v rozhovore priblížil aj to, ako sa endometrióza prejavuje, či sa dá liečiť aj iným spôsobom a či hrozí, že by mohla prerásť do zhubného ochorenia.
Akú novú technológiu máte na oddelení v rámci operácie endometriózy?
Na klinike máme k dispozícii nový typ laseru, ktorý má oproti starším typom mnohé výhody. Staršie typy boli často rozmerné a finančne náročné zariadenia. Veda a vývoj pokročili ďalej a dokázali vytvoriť malý kompaktný laser, ktorý je aj ekonomicky dostupný a jeho využitie je široké.
Pre nás je zaujímavé využitie pri endometrióze. Endometrióza je pomerne časté ochorenie mladých žien, ktoré plánujú tehotenstvo, a samotné toto ochorenie môže plodnosť ženy významne znížiť. Pokiaľ ochorenie postihuje vaječník, čo je časté, vzniká takzvaný endometrióm alebo endometriotická cysta.
V rozhovore sa okrem iného dočítate
- Akým novým spôsobom operujú endometriózu v Trenčíne,
- prečo je táto metóda šetrnejšia k zdraviu žien,
- ako sa prejavuje endometrióza,
- či môže prerásť do zhubného ochorenia,
- ako operácia prebieha a čo môže od nej žena očakávať,
- či je toto ochorenie u žien pomerne časté,
- ako sa ochorenie správa u žien po menopauze.
Dnes je už vedecky dokázané, že klasické operačné postupy pri riešení endometriotickej cysty vaječníka významne znižujú ovariálnu rezervu. Laicky povedané, zhoršujú dlhodobo funkciu vaječníka a plodnosť.
Summa summarum, plodnosť znižuje samotná endometrióza, ale aj jej liečba klasickou chirurgiou. Práve z týchto dôvodov sa hľadali metódy, ktoré by boli šetrnejšie k vaječníkom. Dnes sa zdá, že práve laser ponúka možnosť operovať endometriózu tak, aby bolo poškodenie vaječníka nižšie.
Dá sa vyčísliť napríklad na percentá, o koľko nižšie?