TRENČÍN. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trenčíne informoval, že ľuďom nehrozí riziko nakazenia besnotou. Ochorenie sa totiž nedostalo za brány Trenčianskeho Útulku.
Odborníci sa zároveň zhodujú v tom, že majiteľom psov i samotným zvieratám nákaza nehrozí, pretože sa prenáša iba priamym kontaktom s infikovaným zvieraťom.
Viacerí pracovníci útulku tiež podstúpili očkovanie proti besnote, ktoré im nariadili hygienici.
To si však museli uhradiť sami, keďže poisťovne tento úkon nepreplácajú ani v situáciách, kedy to pracovníkom nariadi úrad verejného zdravotníctva.

Veterinári tiež upozorňujú, že ľudia by mali psov očkovať proti besnote automaticky a pravidelne.
V článku sa okrem iného dočítate
- Prečo sa majitelia psov v Trenčíne nemusia báť šírenia besnoty,
- ako sa besnota do útulku v Trenčíne dostala,
- aké opatrenia museli jeho pracovníci dodržiavať,
- s kým bol nakazený pes v kontakte,
- prečo si očkovanie proti besnote museli pracovníci útulku hradiť sami,
- od koho dostala sučka besnota.
Nariadili im očkovanie
Besnotu laboratórne potvrdili u psa, ktorého do karanténnej stanice pre psov v Trenčíne doviezli z Veľkých Slemeniec, hraničnej obci s Ukrajinou.
„Vzhľadom k tomu, že pes bol v uzatvorenom priestore, nie je tu riziko prenosu vírusu besnoty na psov mimo karanténnej stanice,“ informovala Ľudmila Bučková, riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trenčíne.
"Každý zodpovedný chovateľ vie, že v rámci prevencie besnoty by mal so zvieraťom absolvovať nielen prvú vakcináciu, ale aj pravidelnú revakcináciu. Vtedy sa nemusí obávať vzniku ochorenia pri kontakte s chorým zvieraťom,“ dodala Bučková.
RÚVZ v Trenčíne vykonal po nahlásení potvrdeného prípadu dozor v stanici pre psov a nariadil protiepidemické opatrenia.