Sociálne siete ako Tiktok alebo Youtube môžu u detí viesť k poklesu schopnosti sústrediť sa v škole na učivo, pretože oproti krátkym videám im môže výklad učiva v porovnaní s tým, ako dokážu spracovávať informácie youtuberi prísť nezáživný.
Upozornila na to Lucia Rošteková, školská psychologička, ktorá pôsobí na Gymnáziu Janka Jesenského v Bánovciach nad Bebravou.

V rozhovore priblížila, aké iné vplyvy môžu mať sociálne siete na žiakov, kedy je vhodné dovoliť dieťaťu sa na ne zaregistrovať, ale i to, s akými následkami týchto sietí u detí sa stretla v praxi.
Môžu mať sociálne siete ako Instagram a Tiktok negatívny vplyv na pozornosť detí?
Záleží to hlavne od toho, ako veľmi sa im venujú. Ak hovoríme o deťoch, ktoré trávia príliš dlhý čas na Tiktoku, ale aj na Youtube, tak to môže mať veľmi ľahko za následok to, že klesá schopnosť zamerať pozornosť vtedy, keď je to nevyhnutné. Napríklad, keď sa musia učiť na písomku, alebo keď si musia vypracovať domáce úlohy a nie je to učivo pre nich dostatočne zaujímavé, aby ich to motivovalo k tomu, aby sa dozvedeli niečo nové.
Nedá sa povedať, že by príčinou bol jednoznačne Tiktok. Naši študenti, ktorí majú problém s pravidelnou prípravou, alebo aj s písomkovým obdobím, sú podráždení, majú málo spánku, pretože majú tendenciu odkladať učenie na neskôr. Trávia veľa času, naozaj desiatky hodín týždenne na týchto sociálnych sieťach.
Je vysoko pravdepodobné, že tie vôľové schopnosti a schopnosť zámernej pozornosti je výrazne oslabená aj vplyvom toho, že počas voľného času posúvajú na telefóne všetko čo ich nezaujíma a pozornosť pohltí len to, čo je pre nich zaujímavé.
V rozhovore sa okrem iného dočítate:
- Aký dopad majú Tiktok a Youtube na pozornosť detí v škole,
- prečo rodičia v tejto téme ťahajú za kratší koniec,
- či je zakázanie sociálnych sietí dieťaťu správne riešenie,
- aké následky závislosti na sociálnych sieťach spozorovala v praxi,
- v akom veku by mali deti začať používať sociálne siete,
- aké sú varovné znaky toho, že dieťa na nich trávi príliš veľa času,
- ako by sa mal rodič v takej situácii zachovať,
- prečo by deti na prvom stupni nemali tieto siete navštevovať,
- akú formu virtuálnej komunikácie v nízkom veku odporúča,
- aké iné problémy môže chatová komunikácia spôsobiť deťom.
Evidovali ste podobné prípady už aj priamo v praxi?
Keď sa rozprávam s našimi stredoškolákmi, zisťujeme podľa počítadiel v mobiloch, že vedia stráviť týždenne aj 16 hodín len na Youtube, aj to je len sledovanie cez mobil. Okrem toho sledujú Youtube aj cez počítač.