TRENČÍN. Vodič autobusu je neoddeliteľnou súčasťou dopravy v mestách aj mimo nich. Je tvárou spoločnosti, v ktorej pracuje a ovplyvňuje kvalitu cestovania a formuje vzťah so zákazníkmi.
V SAD Trenčín v súčasnosti pracuje 420 vodičov, z toho osem žien a spoločnosť neustále rozširuje rady svojich zamestnancov.
Stabilný zamestnávateľ s nízkou fluktuáciou
Trenčiansky dopravca patrí k stabilným zamestnávateľom v regióne, ktorý sa môže pýšiť nízkou fluktuáciou. Zamestnanci vo firme v priemere odpracujú pätnásť rokov. Priemerný vek vodičov je medzi 49 a 50 rokov, uchádzať sa o prácu však môžu už ľudia, ktorí dosiahli 21 rokov. Zamestnanci využívajú množstvo benefitov, ktoré im zamestnávateľ ponúka.
Firma formou zmluvných lekárov zabezpečuje pre svojich pracovníkov každých päť rokov zdarma psychologickú a zdravotnú prehliadku, poskytuje pitný režim formou stravných lístkov, bonus za čerpanú dovolenku, v súčasnosti vo výške šesť eur za deň.
Zamestnancom prispieva do tretieho dôchodkového piliera, umožňuje nadštandardné voľno nad rámec zákona pri určitých životných udalostiach, ako je napríklad svadba, odmeňuje výročia zamestnancov, oceňuje vodičov pri dosiahnutí určitého počtu kilometrov bez nehody, zabezpečuje vodičom predpísaný pracovný odev a ďalšie výhody.
Vodiči a ich rodinní príslušníci majú okrem toho zvýhodnené ceny cestovného.
Zamestnancom sa snažia uľahčiť aj spríjemniť prácu
Spoľahlivosť spoločnosti podčiarkujú aj pravidelne a presne dodržiavané termíny platenia odvodov do štátu, ako aj výplatné termíny zamestnancov. Firma sa o svojich ľudí postarala aj počas dvoch predošlých a mimoriadne náročných rokov. Napriek pandémii vodiči jazdili a stále pracovali.
SAD Trenčín sa snaží zamestnancom uľahčiť a spríjemniť prácu, klimatizácia a wifi pripojenie v autobusoch sú už samozrejmosťou. „Každý nový zamestnanec absolvuje 40-hodinový zácvik, počas ktorého sa naučí trasy, prácu s pokladňou a všetko ostatné, čo potrebuje vedieť. Zácvik je možné aj predĺžiť, závisí to od individuálnych schopností vodiča,“ vysvetlil Ľubomír Prchlík, riaditeľ dopravného úseku SAD Trenčín.
Vhodné pre mužov aj ženy
Firma prijíma nových zamestnancov, dvere majú otvorené muži aj ženy.
Záujemcovia sa môžu na pozíciu vodiča autobusu informovať na personálnom oddelení spoločnosti v pracovných dňoch od 6. do 14. hodiny.
Podľa slov vodičky SAD Trenčín Andrey Chlebanovej sa ani zástupkyne nežnejšieho pohlavia nemajú čoho obávať.
K povolaniu vodičky autobusu sa dostala priamo z úradu práce.
V čase, keď sa o pozíciu uchádzala, mala len vodičský preukaz skupiny B. Ponuka dopravcu ju zaujala, no nemala na ňu dostatočnú kvalifikáciu. Tú napokon vďaka zamestnávateľovi získala, prácu dostala a už dva a pol roka jazdí autobusom. „Túto prácu poľahky zvládnu aj ženy a tie, ktoré táto možnosť zaujala, by ju mali určite vyskúšať,“ povedala. Ľubomír Prchlík vysvetlil, že ženy prácu zvládajú výborne a patria k výborným vodičom.
„V minulosti, keď autobusy nemali posilovač riadenia, jeho ovládanie si vyžadovalo fyzickú silu, vtedy bolo povolanie vodiča autobusu mužskou doménou. Tie časy sú už ale preč. Dnešné technické vybavenie vozidiel nediskriminuje nikoho, autobusy sa riadia podobne ako osobné autá, rozdiel je len vo veľkosti,“ priblížil Martin Mičák, ktorý v SAD Trenčín už desať rokov pracuje ako vodič autobusu.
Túto prácu si vybral preto, že skĺbila dve jeho vášne – prácu s ľuďmi a obľubu riadiť všetko, čo má kolesá. V súčasnosti na svojej linke odvezie denne dvesto až tristo ľudí.