Za pár rokov čaká mladú generáciu pandémia krátkozrakosti. Upozornila na to v rozhovore Zuzana Šustykevičová, primárka očnej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne s tým, že podobný fenomén už v súčasnosti môžeme sledovať v ázijských krajinách.
Zároveň priblížila aj to, aká je najlepšia forma prevencie niektorých očných ochorení, ako vníma súčasné problémy v rámci slovenského zdravotníctva, ako vyzeral tohtoročný výročný kongres Slovenskej oftalmologickej spoločnosti.
Akého kongresu sa zúčastnili oftalmológovia z vašej kliniky?
Koncom októbra sa uskutočnil výročný kongres Slovenskej oftalmologickej spoločnosti.
Je to naša najvýznamnejšia odborná udalosť v danom roku. Zúčastňujú sa na ňom, či už pasívne alebo aktívne, oční lekári z celého Slovenska. Často tam bývajú aj hostia z Česka a prípadne z iných štátov.
Tentokrát nás navštívil pán docent Kozák, ktorý v súčasnosti pôsobí v Moorfields Eye Hospital v Abú Zabí v Spojených Arabských Emirátoch a je celosvetovo uznávanou kapacitou slovenského pôvodu.
Na kongres si lekári z rôznych pracovísk, teda tí, ktorí majú záujem o odbornú prácu, pripravia prezentácie k určitým zaujímavým diagnózam alebo iným odborným témam. Na našom pracovisku je veľmi mladý a ambiciózny kolektív a tak z nášho pracoviska odznelo až sedem príspevkov.
Naši lekári prednášali predovšetkým v sekcii „Mladí oftalmológovia“, pričom kliniku reprezentovali doktorka Hanicová, Šulavíková, Kafková a pán doktor Mihala. K ich príspevkom sa rozprúdila pomerne veľká odborná diskusia, zapojil sa aj pán docent Kozák. Napokon, pani doktorka Šulavíková bola ocenená výborom SOS a získala prvé miesto za najzaujímavejšiu i najhodnotnejšiu prezentáciu.
V rozhovore sa taktiež dočítate
- Aké posuny v oftalmológii diskutovali na kongrese Slovenskej oftalmologickej spoločnosti?
- Aké úspechy tam zožali oční lekári z Fakultnej nemocnice v Trenčíne?
- Prečo nás čaká pandémia krátkozrakosti?
- Či má aktuálna kríza v zdravotníctve nejaký dopad na očnú kliniku v Trenčíne?
- Aké problémy podľa primárky najviac trápia zdravotníctvo?
- Koľko pacientov vyšetria mesačne?
- Aké ochorenia ich trápia najviac?
- Aký dopad na zdravie mladých má neustály kontakt s obrazovkami?
- Ako by si mal šetriť oko niekto, kto je v práci stále pri počítači?
Na akú tému bola táto prezentácia?
V našom odbore máme aj také diagnózy ku ktorým sa možno niektorí oftalmológovia, ktorí robia bežnú ambulantnú prax, ani nedostanú. Je to vďaka tomu, že sme klinické pracovisko s pomerne veľkým spádom a výbornými diagnosticko-terapeutickými možnosťami.
Pani doktorka Šulavíková rozobrala tému „Fokálna choroidálna exkavácia“. Môžem povedať, že na tejto téme pracujeme spoločne už niekoľko rokov. Prišli sme na to, že pacienti majú určité špecifické zmeny na sietnici, ktoré treba sledovať a oddiferencovať od iných ochorení.
Máme v dispenzári najmenej šesť takýchto pacientov, pani doktorka odprezentovala ako sa tieto zmeny diagnostikujú, aký je systém sledovania týchto pacientov, odporučenie ako reagovať v prípade komplikácií spojených s ochorením. V podstate ide o raritné ochorenie cievovky, ktoré je možno odhaliť len pomocou najnovších diagnostických prístrojov a s dostatkom odborných vedomostí.

Ale pre laickú verejnosť je to asi trochu ťažšie pochopiteľné. Každopádne všetci naši lekári odprezentovali na kongrese témy, ktoré sú momentálne v oftalmologickom svete s obľubou rozoberané. S pánom docentom Kozákom som sa potom stretla aj osobne v kuloároch kongresu.
Pogratuloval mi za veľmi dobré prezentácie a skonštatoval, že je príjemne prekvapený, že sa diskutuje o takýchto témach aj na Slovensku a že nejedna takáto zaujímavá inšpirácia ide práve z trenčianskeho pracoviska.
Ja som na kongrese rozoberala tému diagnostiky diabetickej retinopatie so špeciálnym prístrojom, určeným na diagnostiku sietnice a ciev sietnice, angioOCT.
Podarilo sa mi zachytiť a potom odprezentovať zaujímavé nálezy, ktoré rozprúdili odbornú debatu. Nemenej hodnotná bola videoprezentácia raritnej a veľmi úspešnej operácie pacienta po ťažkom úraze oka od nášho prednostu MUDr. Káčerika.
Celkovo bol kongres veľmi dobre obsadený a organizovaný, tak sme všetci odchádzali s dobrým pocitom.
Nie je tajomstvom, že slovenské zdravotníctvo má momentálne v globále vážne personálne problémy. Vy ste naznačili, že máte na klinike mladý kolektív. Znamená to, že vášho oddelenia sa tieto problémy netýkajú?