TRENČIANSKE BOHUSLAVICE. Unikátny historický barokový organ z roku 1763 sa dostane do rúk skúsených reštaurátorov. Veľmi vzácne dielo, ktoré v rukách majstra Henckeho vzniklo presne pred 259 rokmi, na začiatku rekonštrukcie predstavili v Kaplnke Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Trenčianskych Bohuslaviciach.
Na prezentácii organa sa 2. októbra jej účastníci z pútavých slov aktuálneho organistu Jána Mihalu dozvedeli detaily o tomto kráľovskom nástroji, o jeho vzniku, funkcii a aktuálnom stave organa.
Účastníci prezentácie barokového organa sa po príhovore správcu farnosti Richarda Jankoviča a starostky obce Dariny Jurigovej mali možnosť započúvať aj do reprodukovanej ukážky nahrávky z LP platne z roku 1975, ktorá bola realizovaná práve na tomto organe.

Jana Kucharovicová zahrala „live“ dve skladby pre posúdenie aktuálneho stavu nástroja z čias baroka. Po skončení prezentácie mali prítomní možnosť si nástroj pozrieť podrobnejšie z blízka a vypočuť si výklad o reštaurovaní od prítomného organára Jána Valoviča. A my sme sa o histórii a súčasnosti vzácneho organa rozprávali s organistom Jánom Mihalom a pamätníkom Mariánom Mikulcom.
Prezraďte nám históriu vzácneho barokového organa v Kaplnke Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Trenčianskych Bohuslaviciach.
Výnimočný nástroj pochádza z dielne Johanna Henckeho, ktorý organ postavil v roku 1763. Je to malý 8- registrový nástroj s pedálom a s mechanickou traktúrou. Organ z Kaplnky Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Trenčianskych Bohuslaviciach predstavuje svojím riešením ojedinelý príklad v rámci celého Slovenska a jeho najbližšie analógie možno hľadať v Rakúsku. Reprezentuje výnimočné dielo po stránke zvukovej aj výtvarnej, nakoľko svojím výtvarným stvárnením neodmysliteľne dopĺňa rokokový interiér kaplnky, pôvodne tvoriacej súčasť kaštieľa grófa Antona Erdödyho. Takáto konštrukcia organa je jediná na Slovensku i v bývalom Československu. Nástroj je opísaný aj v knihe Historické organy na Slovensku. Ferdinand Klinda, najvýznamnejší slovenský organista a pedagóg, vo svojej knihe Organ v kultúre dvoch tisícročí označil tento organ za európsku raritu.