TRENČÍN. Desiatky obyvateľov Trenčína sa v piatok po osemnástej hodine zišli na Štúrovom námestí pri pamätníku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, aby si symbolickým zapálením sviečky pripomenuli dve obete teroristického útoku, ktorý sa udial pred bratislavským podnikom Tepláreň.
Týmto gestom taktiež vyjadrili svoj nesúhlas s fyzickými i slovnými útokmi proti LGBTI+ komunite na Slovensku.

Jedným zo spoluorganizátorov zhromaždenia bol aj gitarista a spevák z trenčianskej punk-rockovej kapely BOX, ktorý v minulosti sám zažil niekoľko útokov zo strany extrémistov a neonacistov.
Cítiť sa bezpečne by mala byť samozrejmosť
Pietne zhromaždenie podporilo aj samotné mesto Trenčín.
„Zhromaždenie podporujeme, pretože je dôležité vymedziť sa voči nenávisti, zlu a nezmyselnému násiliu. Želáme si, aby bolo samozrejmosťou cítiť sa vo svojej krajine bezpečne a slobodne,“ uviedla Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín.
V článku sa taktiež dočítate
- Kto inicioval zhromaždenie v Trenčíne?
- Prečo si Mišák myslí, že má extrémistická rétorika silnú podporu u ľudí?
- Aké násilné strety s neonacistami zažil na vlastnej koži?
- Koho ešte viní z toho, že sa tento teroristický čin udial?
- Ako vnímajú vraždu dvoch ľudí z LGBTI+ komunity účastníci zhromaždenia?
Z vrážd viní aj predstaviteľov štátu
Stretnutie pri pamätníku spontánne zorganizoval trenčiansky hudobník, známy pod pseudonymom Mišák Štramák, ktorý pôsobí v punk-rockovej kapele BOX.
„Nie je mi jedno to, v akej krajine žijem. Nakoľko som otcom a mám jednu dcéru a chcel by som mať aj viacej detí, tak si myslím, že je dôležité, aby sme tým deťom zanechali krajinu v nejakom normálnom stave a budú v nej môcť normálne žiť, tak, ako len budú chcieť. Nemôžeme mlčať, to je základný kameň všetkého,“ odôvodnil svoju motiváciu.
Ako ďalej povedal, je presvedčený o tom, že podobné prejavy nenávisti voči LGBTI+ komunite majú silnú podporu nielen medzi bežnými ľuďmi, ale hlavne medzi politikmi.