BOŠÁCA. Jej mechanizmus sa bezchybne roztočil 13. augusta aj približne osemdesiat rokov od prvého mlátenia obilia, ktorý absolvovala.
Bezchybná separácia zrniek oddelených od pliev, klasov a suchej slamy opäť dokázala obrovský um predchádzajúcich generácií, ktoré kvalitné dômyselné mechanizmy dokázali vyrobiť aj bez využitia modernej techniky a počítačov. V Bošáci tak mlátili obilie ako za starých čias našich dávnych predchodcov.
Mláťačku používali najskôr v Českej Lípe
Vyše 80-ročná mláťačka nemeckej výroby, vydávajúca pravidelné a hlasité takty, spojená pevným klinovým remeňom s poháňajúcim benzínovým motorom ešte zo starších čias, pamätajúcich obdobie 1. Československej republiky.

Na vlečke desiatky snopov so zviazaným obilím a k tomu zopár chlapov všetkých generácií v dobovom ľanovom oblečení. Vidly a hrable v rukách a vedľa mláťačky tri vrecia, v ktorých sa ukladajú kvalitne vymlátené zrnká obilia.
V Bošáci dokázali 13. augusta vymlátiť obilie tak, ako to bolo bežné v našej histórii v dávnych časoch. „Nemecká historická mláťačka pochádza z Českej Lípy z obdobia, keď odsúvali po vojne nemeckých občanov z oblasti Sudety. Z nášho regiónu tam ľudia chodievali na roboty. Mláťačka sa rýchlo po vojne dostala vlakom do nášho kraja a na koňoch bola privezená do svojho nového pôsobiska,“ povedal Peter Janušík. Základom mašiny, ktorá sa do nášho regiónu dostala v rokoch 1946 – 1947, sú nemecké súčiastky doplnené časťami vyrobenými niekdajšou firmou Moravia.