Hoci mnohí ľudia, ktorí uvažujú nad samovraždou, zväčša viditeľne strácajú chuť do života, alebo sa izolujú od druhých, rovnako vážnym varovným indikátorom môže byť aj humorná poznámka o samovražde.
Upozornil na to klinický psychológ Tomáš Divéky s tým, že samovražedné sklony evidujú u pacientov pomerne často. Počet ľudí so samovražedným jednaním podľa jeho slov dokonca medziročne narástol.
V rozhovore bližšie porozprával o tom, či je človek schopný si samovraždu na poslednú chvíľu rozmyslieť, z akých dôvodov sa ľudia k samovraždám najčastejšie uchyľujú, ale aj o tom, aké pocity majú zväčša ľudia, ktorí pokus o zobratie vlastného života prežili.

Za posledné tri týždne ukončili dobrovoľne svoj život pod kolesami vlaku v okolí Trenčína dvaja ľudia. Ako to vnímate z hľadiska psychológa?
Osobne si myslím, že ide o nešťastnú koincidenciu. Klinickí psychológovia aj psychiatri sa stretávajú so samovražedným správaním u klientov pomerne často, ale v tomto smere je potrebné rozlíšiť, či máme na mysli uvažovanie o samovražde, prípadne prípravu plánu ako samovraždu uskutočniť, ale nie je ešte definitívne rozhodnutý skutok vykonať a samovraždou už ako konkrétnym aktom.
Z hľadiska štatistického výskytu samovražedného jednania pozorujeme na Slovensku za uplynulý rok nárast 548 prípadov na 100 000 obyvateľov, oproti roku 2021, kedy sme evidovali 489 prípadov na 100 000 obyvateľov.
Ale musím povedať, že na základe údajov z Národného centra zdravotníckych informácií, ktoré máme dostupné, krivka dokonaných samovrážd má veľmi premenlivý charakter, sú tam poklesy aj nárasty, ak by sme sa pozreli napríklad na vývoj samovražedného správania od roku 2001.
Evidujete veľa ľudí, ktorí majú samovražedné tendencie?
Z hľadiska tendencii k samovražde alebo samovražedných úvah evidujem tento fenomén často. To ale vyplýva aj z hľadiska môjho pracoviska.
Psychiatrická klinika na ktorej pracujem je klinika akútneho typu, kde je našou úlohou pracovať s ľuďmi, ktorí majú samovražedné tendencie, respektíve samovražedný akt prežili.
Z mojej skúsenosti sa k úvahám o samovražde alebo k samovražednému jednaniu uchyľujú ľudia, ktorým sa nedostáva pochopenia a podpory zo strany okolia z dlhodobého hľadiska.
V rozhovore sa taktiež dočítate
- Ako môžeme rozoznať, že človek myslí pokus o samovraždu vážne?
- Ako vyzerajú varovné indikátory toho, že človek premýšľa nad samovraždou?
- Či počet ľudí so samovražednými sklonmi rastie?
- Aký význam majú varovania na začiatku filmov a seriálov, ktoré sa venujú samovraždám?
- Aké pocity mali ľudia, ktorí prežili vlastnú samovraždu?
- Prečo ľudia majú najčastejšie samovražedné sklony?
- Či je schopný si človek na poslednú chvíľu rozmyslieť pokus o samovraždu?
Chýba im často prijatie a také to obyčajné ľudské porozumenie. Najviac ide o ľudí, ktorí majú ťažké formy depresie, ľudí na ktorých je vyvíjaný tlak na výkon a dosahovanie výsledkov na ktoré nemajú kapacitu, ľudí závislých, ktorí sa dostali do dlhov, exekúcií, ľudí, ktorí sú vážne chronicky traumatizovaní a v neposlednom rade aj o ľudí, ktorí sú chronicky osamelí.
Pokiaľ však človek, ktorí o samovražde uvažuje alebo o nej hovorí a nie je definitívne rozhodnutý, že si vezme život, vždy ide o akt zúfalej prosby o pomoc.