ŠTRAMBERK/JESKYNĚ ŠIPKA. Prázdniny sa rýchlym tempom uberajú k svojmu záveru a pred školákmi sa onedlho otvoria brány škôl. Ak im chcete spríjemniť posledné dni oddychu návštevou miesta, ktorého poznanie určite využijú na hodinách dejepisu, navštívte s nami svetoznámu jaskyňu Šipka neďaleko moravského hradu Štramberk a v blízkosti mesta Kopřivnice.

V roku 1880 na týchto miestach objavil novojičínsky gymnaziálny profesor Karel Jaroslav Maška (1851 – 1916) spodnú čeľusť neandertálskeho dieťaťa vo veku 8 – 10 rokov v skalnom výklenku pred Jezevčí dírou.
Vaše ratolesti zažijú na vlastnej koži podmienky, v akých žili deti pred vyše 32-tisíc rokmi, a zároveň miesto najstaršieho archeologického nálezu neandertálca u našich susedov neďaleko za česko-slovenskou hranicou. Zažijete chvíľky napätia vo voľne prístupnej jaskyni s kombináciou množstva nových vedomostí.
V článku sa taktiež dočítate
- Koľko detí v jaskyni neandertálci vychovali?
- Kedy útočisko v jaskyni vzniklo?
- Čo zničilo túto historickú pamiatku?
Útočisko neandertálcov a zvierat
Na úvod pravekej prechádzky vás potrápia menšie problémy s parkovaním v malebnom, do kopca situovanom, Štramberku. A potom sa pred vami otvorí už iba príjemné priehrštie nádherných pamiatok na históriu našej planéty z najstarších čias, ale aj čias nie tak ďalekých.
Dominantu na Zámockom vrchu – hrad Štramberk, s neprehliadnuteľnou 40 metrov vysokou vežou prezývanou trúba, ale nenavštívime. Napriek tomu, že je na ňu nádherný romantický pohľad s koloritom miestnej okolitej architektúry aj od svetoznámej jaskyne Šipka.