Pondelok, 26. september, 2022 | Meniny má Edita

Ako to bude s domácimi zápasmi? Aké sú vzťahy medzi klubmi a vedením SZĽH? Odpovedá Miloš Radosa

Rozhovor s prezidentom HK Dukla Trenčín Milošom Radosom.

Miloš RadosaMiloš Radosa (Zdroj: ARCHÍV M.R.)

Vo funkcii prezidenta začínate tretiu sezónu. Ako sa spätne pozeráte na vaše pôsobenie v klube?

Priznám sa, keby som bol vedel, v akých podmienkach budeme fungovať najbližšie roky, dlho by som rozmýšľal o prevzatí pozície prezidenta klubu. V čase, kedy ma kolegovia prehovorili, aby som to prevzal, som si nevedel predstaviť z ekonomického hľadiska predstaviť ani jednu sezónu bez divákov. Momentálne sme v stave, že to bude tak minimálne dve a pol sezóny a sme tu a budeme tu aj v ďalších rokoch.

Napísali sme Druholigový Spartak spred desiatich rokov? Na podobné záležitosti sa nesústredíme, hovorí Kaplan Čítajte 

Dukla bude v budúcnosti silným klubom extraligy, som o tom presvedčený. Pocit, že môže prísť aj štandardná sezóna na vynovenom štadióne ma napĺňa optimizmom. Chcem touto cestou poďakovať kolegom a sponzorom za podporu klubu, bez ktorých by to nešlo.

SkryťVypnúť reklamu

Potešil by som sa v budúcnosti príchodu strategického silného investora, ktorý by sa angažoval najmä vo financovaní, ale aj v riadení klubu. Ako jeden z akcionárov by som takúto myšlienku určite podporil. Teší ma, že nám pribúdajú noví sponzori a tradiční všetci zostávajú.

Z ekonomického hľadiska hodnotím toto pôsobenie pozitívne, napriek problémom súvisiacim s pandémiou sa nezhoršila ekonomická pozícia klubu. Máme kompletne vyrovnané záväzky voči hráčom už od júna.

Viete, keď máte financie na Hyundai, nemôžete jazdiť na Mercedese, inak schudobniete. A aj Mercedes býva v niektorých prípadoch poruchovejší ako Hyundai, tak je to aj pri hráčoch.

Finančné požiadavky ešte negarantujú adekvátnu kvalitu. Toto je podstata môjho myslenia. Za dva roky som neodmietol žiadnu požiadavku realizačného tímu týkajúcu sa zlepšovania zázemia klubu. Chalani majú zázemie na vysokej úrovni, vrátane diagnostiky, fyzioterapeuta, masérov, od tejto sezóny kondičného trénera na plný úväzok.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka športových výsledkov, nezodpovedali očakávaniam. Na druhej strane extraliga je vyrovnaná. Pred pár dňami som sa náhodou dostal k tabuľke po sezóne 2021/2022. Medzi štvrťfinalistom z Popradu a nami bol rozdiel po základnej časti päť bodov. Nebyť zbabraných zápasov v poslednej tretine v Poprade a Banskej Bystrici, možno by moje hodnotenie bolo pozitívnejšie.

S akými ambíciami ide klub do aktuálnej sezóny?

S novým trénerom sme sa o konkrétnom umiestnení v tejto sezóne detailne nebavili. Ale určitú predstavu a želanie mám. Skončiť v prvej šestke je predpokladom pre úspešné účinkovanie v play-off.

Chceme hrať moderný, atraktívny, ale hlavne veľmi efektívny hokej. Netvrdím, že budeme všetko vyhrávať, ale súperov musia zápasy s nami bolieť. Tak tomu bývalo aj v minulosti. Aj napriek komplikovanej prvej polovici sezóny, nepripúšťam výhovorky na účinkovanie a výsledky do Vianoc. Tím musí preukázať svoju silu aj v týchto podmienkach. S trénerom Dömem sme sa bavili o hernej koncepcii a k tomu sme sa snažili získať hráčov na jednotlivé posty. Verím, že hráči naplnia naše očakávania a budeme sa tešiť z výsledkov nášho tímu. Som rád, že sa domov vrátil Vilo Čacho .

SkryťVypnúť reklamu

U legionárov sme zvolili iný prístup ako v minulosti s veľkým dôrazom na profesionalitu. Verím, že budú rozdielovými hráčmi v tíme. Mimoriadne ma teší príchod Connora La Couveeho do tímu a taktiež Phila Pietronira. Toho sme mali v hľadáčiku už počas minulej sezóny v prestupovom období. Žiaľ, jeho bývalý klub nakoniec odmietol prestup.

Švédska dvojica Thelin a Heinero ukazujú už v príprave, že hráči, ktorí sa objavili v SHL majú vysokú kvalitu. Je jednou z najkvalitnejších líg v Európe.

Ako vidíte zapojenie mladých hráčov do tímu v tejto sezóne. Objavili sa informácie, že príliš nedôverujete mladým hokejistom.

Skôr dezinformácie, alebo nepochopenie problematiky. V tejto oblasti tí kolegovia, ktorí ma poznajú, vedia, že ja som veľkým podporovateľom mladých chalanov. Jedným z dôvodov, prečo sme sa vlani rozlúčili s fínskym trénerom bola aj táto problematika.

Dva roky pred vstupom do funkcie som úzko spolupracoval s mládežníkmi. Išiel by som proti sebe a klubu. Nie je nič rozumnejšie mať v tíme mladých a odchovancov, ak cítime, že táto spolupráca je obojstranne prospešná. Tí prinášajú fanúšikovské zázemie. Mladí chalani sú taktiež ekonomicky zaujímavejší pre klub.

Musím sa ešte detailnejšie vyjadriť k môjmu mediálnemu výstupu k úspešnosti klubov, v ktorom som vraj spochybnil možnosť byť úspešný s mladými hráčmi. Povedal som, že celosvetovo najväčšie stabilné úspechy v športových tímoch dosahujú tímy s vekovým priemerom 26 až 30 rokov. To je výsledok celosvetových výskumov. To nevylučuje možné úspechy aj mladších tímov.

A k tým komentárom niektorých ,,odborníkov“, že v Trenčíne dávame malý priestor mladým hráčom. Žiaľ, je veľa chlapcov, ktorí obetovali veľa času hokeju a nepresadili sa vo vrcholovom hokeji. Minimálne existovať a presadzovať sa v športovom kolektíve im dáva veľký predpoklad pre úspešnosť v civilnom živote. Veľa rodičov tento kvázi neúspech ťažko znáša.

V poslednej sezóne sme boli tesne za Nitrou s násobným náskokom voči ostatným tímom, čo sa týka času na ľade mladíkov. V oblasti práce s mládežou Dukla Trenčín patrí k slovenskej špičke. To, či patríme k špičke na medzinárodnej úrovni, je už celoslovenská problematike. Aj posledný šampionát do 20 rokov ukázal obmedzenú základňu hráčov, ktorí sú schopní držať krok so svetovou špičkou. Väčšina úspešných chlapcov v mládežníckej kategórii napreduje najmä vďaka účasti v zahraničných akadémiách.

Nádej vytvára úspešný variant skorého nasadenia týchto mladíkov do seniorského hokeja ako v prípade Šimona Nemca v Nitre. Podobnou cestou išiel u nás Martin Chromiak, keď začínal u nás. Samo Kňažko pôsobil úspešne vo fínskom TPS Turku. V tejto sezóne ním bol Samo Honzek, ktorý pokračuje pre nás žiaľ zahraničnou juniorskou cestou, u nás by bol dostal veľmi slušný priestor.

V tomto roku u nás určite slušne zapojíme Jakuba Chromiaka, ale je tu priestor aj pre ďalších mladých chlapcov ako je napríklad Stahoň a ďalší. Dostáva priestor aj odchovanec púchovského hokeja veľmi talentovaný 17-ročný brankár Samuel Urban, ktorý Slovensko podržal na poslednom Hlinka Gretzky Cupe a za nás už nastúpil v zápase so Vsetínom.

Cítiť užšie prepojenie seniorských a mládežníckych trénerov, zintenzívnila sa komunikácia. V úvodnom kempe mali možnosť trénovať viacerí mladí chlapci so seniormi, majú jasnejšiu predstavu čo seniorský hokej obnáša. Väčšina dostala aj priestor v prvom prípravnom zápase v Považskej Bystrici.

V tomto roku Dukla Trenčín odohrá jubilejný 60.ročník. Ako by ste zrekapitulovali tieto roky?

Pozrite sa, ja som len o rok mladší ako je náš klub. Od útleho detstva som vyrastal na zimáku. Boli víkendy, keď som tam bol od rána do večera, ani k obedu som domov nešiel. Z ľudí, ktorí sa momentálne pohybujeme na zimnom štadióne, som asi po Milanovi Čechovi druhým najstarším pamätníkom z hľadiska stráveného času v klube.

Nech si niektorí kritici hovoria čo chcú, som pupočnou šnúrou previazaný s týmto klubom a adekvátna k tomu je aj moja zodpovednosť k tomu klubu. Trenčín je hokejové mesto, tento rok Dukla oslavuje 60 rokov s obrovskými kolektívnymi a individuálnymi úspechmi. V tomto zmysle sme určite historickou jednotkou na Slovensku. Mať v klube sedem víťazov Stanley Cupu, asi 50 hráčov, ktorí hrali v NHL, je rarita.

Samozrejme, toto výročie si chceme adekvátne pripomenúť. Dúfam, že sa nám to podarí spojiť s otvorením zimného štadióna po rekonštrukcii. Samozrejme, z minulosti nechceme a nemôžeme žiť. O to väčšie je naše úsilie a túžba po výraznejších výsledkoch.

Ako vidíte vzťahy extraligových klubov s vedením SZĽH?

Neexistuje zhoda v niektorých zásadných veciach. Treba byť trpezlivý. To, že v súčasnosti je nejaká vízia niektorých ľudí na SZĽH respektíve vo výkonnom výbore SZĽH, ešte neznamená, že to bude platné aj v dlhodobom horizonte.

Migrácia niektorých top manažérov na zväze je dosť veľká. Dnešný svet je taktiež veľmi turbulentný. Dnes nemáte dlhodobú istotu ani v konkrétnom usporiadaní jednotlivých krajín a ich hraníc.

Kto by povedal pred rokom, že vznikne napríklad Lotyšsko-Litovská extraliga . Verím, že o usporiadaní a riadení extraligy budú v budúcnosti rozhodovať najmä extraligové kluby, tak ako je to nastavené v ostatných siedmych európskych hokejovo vyspelejších krajinách.

Našťastie nie sme úplne v arabskom svete, kde o všetkom rozhoduje silný manžel. Ak manželstvo dlhodobo nefunguje, aj rozvod môže byť riešením. Je to len otázkou dohody väčšiny manželiek, v našom prípade klubov. Väčšina extraligových klubov sa necíti príliš komfortne v súčasnom prístupe vedenia SZĽH k Extralige a ani prvé rozhodnutia VV SZĽH tomu nenasvedčujú.

Kde bude tento rok Dukla hrávať počas rekonštrukcie. Ako to bude s predajom permanentiek?

V prvom rade musím poďakovať vedeniu a poslancom mesta Trenčín za aktívny prístup a podporu rekonštrukcie nášho štadióna. Toto nám viaceré aj tradičné extraligové mestá môžu závidieť. Verím, že do Vianoc v interiéri bude ukončená posledná fáza rekonštrukcie, ktorá zahŕňa výmenu a zateplenie strechy, osvetlenie, scénické osvetlenie, ozvučenie, monitorovací systém hľadiska, prvú etapu výmeny vzduchotechniky a výmenu kocky.

Zvažovali sme viacero možností pôsobenia seniorského tímu počas rekonštrukcie. Ekonomika a pripravenosť iných variant nás viedla k nasledovnému, tiež nie úplne optimálnemu riešeniu.

Počas rekonštrukcie predbežne do konca kalendárneho roka odohráme všetky zápasy len u našich súperov. V praxi budeme pôsobiť podobne ako v minulom roku HK Banská Bystrica počas rekonštrukcie.

Počet domácich zápasov zostane týmto pádom nezmenený, ale odohráme ich všetky asi až v kalendárnom roku 2023. Hneď ako bude na našom zimnom štadióne ukončená rekonštrukcia, ktorá má predpoklad byť ukončená do konca kalendárneho roka, odohráme už v našom domácom prostredí všetky domáce zápasy, ktoré boli z dôvodu rekonštrukcie vymenené za zápasy vonku.

Po dvoch ťažkých sezónach spôsobených pandémiou nás opäť čaká komplikovaná sezóna. Vážime si podporu našich verných fanúšikov a zároveň si uvedomujeme komplikovanú ekonomickú situáciu vás fanúšikov. Po komunikácii a analýze požiadaviek aj so zástupcami fanúšikov OZ Dukla – Veľká rodina sme sa rozhodli ponúknuť limitovanú akciu so zvýhodnenými podmienkami permanentiek:

,,PERMANENTKY NA 2 SEZÓNY V CENE JEDNEJ SEZÓNY“. Detailné informácie sú na našej klubovej stránke www.hkdukla.sk.

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šliapnuť do pedálov – a ide sa na to!
 2. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike
 3. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 4. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 5. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 6. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 7. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 8. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 1. J&T BANKA upriamuje pozornosť na ochranu morských ekosystémov
 2. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 3. Spolu tvoríme inkluzívne susedstvá
 4. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 5. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 6. Industriálna Spilka Offices je súčasťou Týždňa zelených budov
 7. Hagyari: Som pripravený intenzívne a tvrdo pracovať
 8. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 483
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 10 405
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 841
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 447
 5. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 3 345
 6. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 311
 7. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 1 794
 8. Viete, ktorá je najvzácnejšia komodita? Budete prekvapení! 1 749

Blogy SME

 1. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (2): Hollywood v púšti
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny?
 3. Andrej Csino: Prax Dr. Schamana 17 / Mier
 4. Ľubomír Belák: Slovensko vyhlásilo vojnu? Komu?
 5. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Najvýhodnejšou formou pre rodinný holding je s.r.o. alebo a.s. (3. časť)
 6. Jozef Bednár: Prečo súčasný riaditeľ TANAPu neuvádza vo svojom životopise všetko úplne a pravdivo?
 7. Miroslav Daniš: Mráz prichádza z Kremľa (a u nás zo Súmračnej) - II
 8. Café Európa: Správa o stave Európskej únie 2022
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 238
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 557
 3. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 6 269
 4. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 265
 5. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 5 037
 6. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 572
 7. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 3 991
 8. Ján Valchár: Denacifikované kormorány a úspešná ruská protidefenzíva 3 435
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

V dodávke sa nachádzalo 23 osôb, ktoré uviedli, že sú zo Sýrie.


TASR 4 h
Dražba 18 bytov v komplexe Domus Petra je naplánovaná na polovicu októbra.

Projekt Domus Petra doplatil na prasknutie realitnej bubliny pred desiatimi rokmi.


4 h
Boris Bauer počas vystúpenia s kapelou Catastrofy.

Mnohí nám píšu, že sa nemáme starať do politiky, tvrdí hudobník.


6 h

Osobná doprava dnes patrí k bežnému štandardu, vozíme sa do práce, na nákupy, dovolenky, za koníčkami.


(PR) 9 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Interiér je vybavený z veľkej časti vecami, ktoré majú viac ako 50 rokov.


25. sep

Len sedem gólov v prvých štyroch kolách? Najmenej od roku 2013.


25. sep

Na trase nedávno skončilo auto, zranilo cyklistov.


25. sep

Obyvatelia miestnej komunity nedovolili hliadke odísť. Postavili sa pred služobné auto a niektorí trieskali do kapoty. Tvrdili, že oheň založili kvôli romantike.


25. sep

Blogy SME

 1. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (2): Hollywood v púšti
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny?
 3. Andrej Csino: Prax Dr. Schamana 17 / Mier
 4. Ľubomír Belák: Slovensko vyhlásilo vojnu? Komu?
 5. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Najvýhodnejšou formou pre rodinný holding je s.r.o. alebo a.s. (3. časť)
 6. Jozef Bednár: Prečo súčasný riaditeľ TANAPu neuvádza vo svojom životopise všetko úplne a pravdivo?
 7. Miroslav Daniš: Mráz prichádza z Kremľa (a u nás zo Súmračnej) - II
 8. Café Európa: Správa o stave Európskej únie 2022
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 238
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 557
 3. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 6 269
 4. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 265
 5. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 5 037
 6. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 572
 7. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 3 991
 8. Ján Valchár: Denacifikované kormorány a úspešná ruská protidefenzíva 3 435
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu