NOVÉ MESTO NAD VÁHOM/HRNČIAROVCE. Neuveriteľný objav sa počas letných prázdnin pošťastil zberateľovi skamenelín Samuelovi Veselému z Hrnčiaroviec. 16 - ročný milovník paleontológie objavil v travertíne v kúpeľoch Santovka počas júlovej prechádzky otlačok pierka vtáka z praveku. Jedinečná fosília pierka zatiaľ neznámeho vtáka z dávnych dejín našej planéty, je iba druhým, doposiaľ doloženým, nálezom pierka na našom území v celej jeho histórii.

Dvojcentimetrové skamenené pierko, ktoré môže mať vek až niekoľko stotisíc rokov, môžete v súčasnosti obdivovať na výstave Kamenná kronika Zeme v Múzeu Andreja Kmeťa v Martine, kde ho Samo zo svojej rozrastajúcej sa zbierky na niekoľko týždňov zapožičal.
Nález študenta Obchodnej akadémie v Trnave Samuela Veselého prekvapil aj známych slovenských paleontológov. Sama môžeme na potulkách za históriou stretnúť s kladivkom v ruke aj v našich končinách, napríklad v opustených lomoch, v ktorých bola dávno ťažba ukončená.
V rozhovore sa taktiež dočítate
- Či bol Veselého prvý lov skamenelín úspešný?
- Či si hľadači chránia svoje lokality?
- Ako identifikuje svoje nálezy?
- Ako vnímajú jeho koníček rodičia?
Kedy ste sa začali venovať zbieraniu skamenelín živočíchov a rastlín z dávnych čias našej Zeme?
V škôlke. Už v detstve som nosil domov kamene, ktoré som našiel na detskom ihrisku. Hoci to boli iba štrkové kamene, tak už vtedy som mal kontakt s horninami.
Keď som bol na 1. stupni základnej školy, rodičia mi kupovali skameneliny. Prvú lokalitu s paleontologickými nálezmi pri Chtelnici som navštívil ako desaťročný. Známy mi povedal, že na tom kopci by som mohol nájsť amonity. Hľadanie fosílií je pre mňa dodnes detox od každodenného života.