TRENČÍN. Trenčianska radnica nateraz neplánuje pokračovať v projekte mestských bicyklov. Išlo o experiment, ktorý sa v krajskom meste objavil v roku 2018. Vtedy to bol jeden bicykel, ktorý bol verejnosti k dispozícii bezplatne. Nasledujúci rok sa už počet rozrástol na rovných desať.

„Aktuálne v experimentálnom bikesharingu pokračovať nebudeme, a to najmä preto, že v meste fungujú zdieľané kolobežky, no a tiež z ekonomicko-technických dôvodov,“ informovala Eva Mišovičová z komunikačného oddelenia mesta. Zároveň poukázala aj na výsledky prieskumov, ktoré samospráva získala pri spracovaní plánu udržateľnej mestskej mobility. Podľa nich má až 50 percent domácností svoj vlastný bicykel.
„Sústreďujeme sa na budovanie cyklistickej infraštruktúry, aby sme obyvateľom umožnili tieto bicykle aj používať,“ doplnila Mišovičová.
Bicykle ako sociálny pokus
Mestský poslanec Martin Smolka, ktorý bol iniciátorom projektu zdieľaných bicyklov, hovorí, že najskôr išlo o istú formu sociálneho pokusu. Prostredníctvom prvého mestského bicykla chceli pred štyrmi rokmi zistiť, či už je spoločnosť natoľko vyspelá, že si vie vážiť aj veci, ktoré sú zadarmo. Po prvotnom úspechu sa v nasledujúcom roku rozhodli počet bicyklov v trenčianskych uliciach rozšíriť na desať.
„Potom však prišla nešťastná covidová doba. Nevedeli sme, čo bude, aké hygienické pravidlá budú platiť. No a následne sa k tomu pridal ďalší fenomén – zdieľané kolobežky, ktoré mestské bicykle vytlačili,“ vysvetľuje Smolka.