
Fakultná nemocnica v Trenčíne (FN TN) sprístupnila oddelenie, v ktorom môžu byť hospitalizovaní takzvaní patologickí novorodenci spolu aj so svojimi matkami. Zatiaľ, čo v zahraničí sú podobné oddelenia bežné, v rámci Slovenskej republiky sa jedná o unikát, ktorý v našej krajine zatiaľ nemá žiadne iné zdravotnícke zariadenie.
Novorodencov, ktorí boli predčasne narodení alebo mali po pôrode nejaký problémy a vyžadovali intenzívnu starostlivosť, po zlepšení klinického stavu v minulosti prekladali na iné oddelenie, na ktorom mohla matka dieťa iba navštevovať.
Dáša Žemberová, zástupkyňa primárky Neonatologickej kliniky FN TN vraví, že deti, ktoré počas takejto hospitalizácie trávia väčšinu času so svojimi matkami lepšie prospievajú, rýchlejšie sa dokážu utíšiť a menej intenzívne vnímajú bolestivé podnety.
O benefitoch nového oddelenia i ďalších plánoch kliniky bližšie porozprávala v rozhovore.

Aké nové oddelenie ste v nemocnici otvorili?
Pred dvomi týždňami sme otvorili novú časť našej kliniky, takzvaný patologický rooming alebo rooming pre patologických novorodencov. Ide o oddelenie, ktoré bude slúžiť najmä predčasne narodeným novorodencom, prípadne donoseným novorodencom, ktorí predtým vyžadovali intenzívnu starostlivosť a teraz sú už v stabilizovanom stave, ale ešte nemôžu byť prepustení domov.
Hospitalizácia bude prebiehať v sprievode mamičky, ktorá bude s dieťatkom nonstop na izbe. Takáto možnosť hospitalizácie tu doteraz nebola. Novorodenci, ktorí boli predčasne narodení alebo mali po pôrode nejaký problémy a vyžadovali intenzívnu starostlivosť, sa po zlepšení klinického stavu prekladali na oddelenie.
Takáto hospitalizácia trvá niekoľko týždňov, u veľmi nezrelých predčasníkov aj dva mesiace. Rodičky boli po pôrode prepustené domov a za deťmi denne dochádzali na návštevy, alebo boli hospitalizované v inej časti nášho oddelenia na takzvanej izbe matiek a za bábätkom chodili každé dve-tri hodiny v čase kŕmenia. Teraz môže byť bábätko spolu s maminou 24 hodín denne nonstop.
Náš personál mamičky postupne zaučí do starostlivosti o predčasniatko, či už ide o kŕmenie, manipuláciu s bábätkom, hygienu či rehabilitáciu a postupne ich už len sprevádza hospitalizáciou. Je to obrovský benefit pre matku i dieťa.
V článku sa okrem iného dočítate
- Čo je to patologický rooming?
- Či ho plánujú zaviesť aj v inej nemocnici?
- Prečo na Slovensku doposiaľ nebol?
- Či sú podobné oddelenia vo svete štandardné?
- Aké má takáto hospitalizácia benefity pre matku i dieťa?
- Či takéto oddelenie odbremení prácu zdravotných sestier?
- Ako sa zmenil pohľad na matku a dieťa v zdravotníctve za posledné roky?
- Prečo má starší zdravotnícky personál problém si na nové postupy zvyknúť?
Aké máte na tomto oddelení novinky v rámci zdravotníckych technológií?
Z technickej stránky nemáme veľa noviniek. Jediná zmena bude v systéme monitorovanie novorodenca. Budeme mať novú centrálnu monitorovaciu jednotku, ktorá umožní prepojiť všetky pacientske monitory k tejto jednotke. Uľahčí to prácu hlavne personálu, keďže budeme mať všetky detičky na jednej obrazovke.