
TRENČÍN. Legenda medzi historikmi, historik medzi legendami najstarších dejín ľudstva. Rodený Trenčan Vojtech Zamarovský (1919 - 2006). Autor očarujúcich diel literatúry faktu, ktoré k dejinám pritiahli množstvo nadšencov poznania histórie našej planéty všetkých generácií.
Prebrázdil milované Grécko, ale aj horúci Egypt, venoval sa tajomnej ríši Chetitov. V malebnom Grécku vzkriesil antickú Olympiu a dávne olympijské hry, prebrázdil archeologické náleziská ikonickej Tróje, zmapoval dejiny Sumerov i bohov a hrdinov antických bájí. Zaľúbil sa aj do egyptských pyramíd a pritiahol ho i príbeh Egypťana Sinuheta.
Vďaka výtvarníkovi Jánovi Hubinskému z Rakoľúb a trenčianskemu architektovi Júliusovi Brunovi bude stopa Vojtecha Zamarovského navždy aj šestnásť rokov po jeho smrti zasiata v bájnej Olympii. Tá bola už v časoch antického Grécka centrom náboženského, kultúrneho i športového života v Grécku a odštartovala na svojom území antické olympijské hry.
Tie sa po mnohých stáročiach pretavili do novodobých olympiád, ktoré svoju históriu odštartovali v roku 1896 v Aténach. Všetko na miestach, ktoré mal Zamarovský tak rád. Pred pár dňami tu naši rodáci odhalili bronzovú dosku nášmu slávnemu spisovateľovi a historikovi, ktorú vytvoril Ján Hubinský.
V článku sa okrem iného dočítate
- Aký bol prvý kontakt Jána Hubinského s Vojteoch Zamarovským?
- Čo skomplikovalo odhalenie dosky?
- Aký nápis nesie bronzová doska?
- Kde presne sa doska nachádza?
Otvoril dvere a uvidel Zamarovského
Zamarovského kniha Dejiny písané Rímom (1971) bola pre mladého Jána Hubinského prvým kontaktom so zakladateľom nového žánru v slovenskej literatúre - literatúry faktu.
„Keď som slúžil vo vojenskom útvare v Prešove, túto publikáciu som si v knižnici požičal. Páčila sa mi od prvej stránky. Kniha sa kúpiť už nedala a medzitým ma prevelili do Veľkých Kostolian. Knihu z knižnice som nevrátil a mám ju dodnes. Keď som býval v Trenčíne, kúpil som neskôr Dejiny písané Rímom v novšom vydaní a poslal s písomným vysvetlením do Prešova,“ usmial sa autor bronzovej tabuľky Hubinský.
Známy výtvarník sa s Vojtechom Zamarovským osobne spriatelil. Ich priateľstvo sa prehĺbilo až do takej miery, že ho Zamarovský nečakane navštívil aj v jeho pôsobisku v ateliéri v Rakoľuboch.
„Zrazu sa v nedeľu Zamarovský spolu s Julom Brunom nečakane objavili u mňa doma pri bráne v Rakoľuboch. Dali sme si vínko a Zamarovský rozprával a rozprával. Aj o tom, ako ho zavreli v Cheopsovej pyramíde, v ktorej potom strávil celú noc. Bol vynikajúci rozprávač,“ pokračoval výtvarník.
Päť dní s hviezdou literatúry faktu
Ján Hubinský už v minulosti rozmýšľal nad plnoplastickým 3D portrétom svojho obľúbeného autora Vojtecha Zamarovského.