Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Za najväčší úspech považujem to, že som naučila deti milovať tanec, hovorí choreografka Vika Kozáková

S vlastnou tanečnou skupinou dosiahla na azda každý úspech, teraz chce viac sústrediť na rodinu.

VIERA VIKA KOZÁKOVÁVIERA VIKA KOZÁKOVÁ (Zdroj: the-space.sk)

Talent a lásku k tancu zdedila po mame, tancovať pod odborným vedením začala ešte v predškolskom veku. Liptovská rodáčka Viera Vika Kozáková si tancom, premýšľaním nad ním a tvorbou choreografií vypĺňa každú voľnú chvíľku života. Detstvo a mladosť pod Nízkymi Tatrami vymenila v dospelosti za štúdium tanca na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Popri škole sa venovala tvorbe a skúmaniu vlastného pohybu. Nastal prirodzený vývoj a tanec začala aj učiť, robila workshopy a najmä vzdelávať vlastnú tanečnú skupinu Moving Souls, s ktorou sa už v prvom roku fungovania prepracovala medzi tanečnú špičku doma aj v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Pochváliť sa okrem iného môže piatimi výhrami titulu Slovenský choreograf roka, štyrmi výhrami Tanečnej skupiny roka, ale aj cestovaním a zbieraním skúseností v Zámorí. O motivácii, inšpirácii aj budúcnosti prezradila viac v rozhovore.

Načítavam video...

V akom veku ste začali s tancom?

U mňa to išlo takpovediac samo. Všetci hovorievali, že už od malička som sa vrtela, tancovala si sama pred zrkadlom v izbe. Akonáhle som počula hudbu, telo sa začalo samé hýbať. Vlohy som zdedila po maminke, ktorá zamladi tancovala ľudovky. Preto ma aj v piatich rokoch prihlásili do folklórneho súboru. Nebolo to však podľa môjho gusta, tak som prešla do ZUŠ-ky a v siedmych rokoch som začala tancovať v tanečnom súbore Jessy, ktorý sa venuje modernému tancu. Keď som súbor prvýkrát videla tancovať na jednom koncerte, hneď som vedela, že toto chcem robiť. Láska na prvý pohľad, ako sa hovorí. Mala som veľké šťastie, lebo som sa dostala do rúk tých najlepších tréneriek – tety Ivky, Ajky a Ľubky, ktoré vo mne lásku k tancu ešte umocnili. Preto niet divu, že celé moje detstvo a mladosť patrili poväčšine tancu, súťažiam a vystúpeniam. Aj keď mi vždy išlo všetko, do čoho som sa pustila, voľba čo chcem v živote študovať, bola teda jasná.

SkryťVypnúť reklamu

Ktorý moment vo vašom živote bol natoľko zlomový, že padlo rozhodnutie venovať sa tancu profesionálne?

Ako som naznačila, tanec bol môj život. Ak som nebola v škole, tak som bola na tréningu, alebo niekde na súťaži. Neskôr som už pomáhala aj s tréningmi a prípravou choreografií pre mladšie dievčatá. Na SZUŠ v Liptovskom Hrádku, ktoré vzniklo popri súbore, som získala vzdelanie aj v iných tanečných štýloch a technikách.

Námety čerpám z vlastného života. Moje choreografie sú zrkadlom môjho života, radostí aj starostí.

Vika Kozáková

Okrem tanca som bola ešte veľmi úspešná v recitácii, takže som zvažovala aj masmediálnu komunikáciu. Nakoniec vyhral tanec a preto som sa rozhodla podať si prihlášku na VŠMU – odbor pedagogika moderného tanca.

Máte za sebou množstvo úspechov. Ktorý z nich by ste vyzdvihli ako ten, na ktorý dodnes spomínate s najväčším úsmevom a možno aj najväčšou pokorou?

SkryťVypnúť reklamu

Krásnych a nezabudnuteľných momentov sa za tých pár rokov nazbieralo veľmi veľa. Medzi najkrajšie by som zaradila dva. Prvý je výhra prvého titulu Tanečnej skupiny roka a Choreografa roka na tanečnej súťaži Best Dance Group (2015). Bola to prvá súťaž, na ktorej som bola s mojou tanečnou skupinou Moving Souls. Vôbec som nečakala, že odtiaľ odídeme ako víťazi. Hlavnou cenou bol vzdelávací pobyt v New Yorku, ktorí sme si s Movingami veľmi užili. Taktiež som vďaka výhre mala možnosť odučiť svoj prvý veľký workshop priamo v New Yorku. Čo bol pre mňa obrovský zážitok a neoceniteľná skúsenosť. Práve tento moment nakopol moju lektorskú a choreografickú kariéru. Začala som vo veľkom učiť, cestovať a rozširovať svoje know-how.

Načítavam video...

Za druhý skvelý moment považujem moje prvé celovečerné predstavenie s názvom Človečina, ktoré zožalo veľký úspech. Z niekoľkých mesiacov tvrdej driny sa zrodilo niečo, čo som si ani ja vo svojich snoch nedokázala predstaviť. Nádherné dielo so silnou výpoveďou. Keď si ho teraz z odstupom času pozriem, sama sa čudujem, kde sa to vo mne zrodilo.

V súčasnosti vediete tanečnú skupinu Moving Souls. Ide o prirodzený vývoj oceňovaných profesionálov – kam sa ďalej posunúť v rámci umenia, teda – učiť ho svojich možných nasledovníkov?

Väčšina profesionálnych tanečníkov začína svoju kariéru ako interpret v divadlách. K výuke tanca a choreografovaniu sa dostávajú až neskôr, po ukončení aktívnej tanečnej kariéry. U mňa to to bolo iné. Už v 15-tich som začala s tvorbou, popri VŠ som začala praxovať ako pedagóg na rôznych ZUŠkách, neskôr na konzervatóriu a rôznych tanečných školách. Táto obrátená postupnosť má svoje pre aj proti. Osobne som tiež vždy chcela hlavne tancovať ako interpret. Možno aj vďaka môjmu nízkemu sebavedomiu a strachu vycestovať som si tento sen nesplnila. Podarilo sa mi však splniť si môj druhý sen – mať vlastnú úspešnú tanečnú company – Moving Souls a za to som neskutočne vďačná a aj napriek svojej veľkej osobnej kritike, aj na seba patrične hrdá.

Aké tanečné žánre v Moving Souls preferujete?

V rámci tanečnej skupiny sa venujeme len modernému a súčasnému tancu alebo ak chcete, contemporary dance.

Čo znamená contemporary dance pre vás z pohľadu tanečníka a jednak z pohľadu tvorby choreografie?

Tu je veľmi dôležité rozlíšiť si pojmy súčasný tanec a súčasná tanečná technika. Z pohľadu pedagóga pracujem so súčasnou tanečnou technikou, ako formou tréningovej praxe, ktorou tanečník získa základné pohybové znalosti, osvojí si princípy a kvality súčasného tanca. Na rozdiel od iných tanečných štýlov, napríklad jazzový, moderný tanec, hip hop či balet, ktoré pracujú s jasne definovanými prvkami, krokmi, pózami, či rytmikou, Súčasný tanec využíva princípy pohybu, ktoré spoločne umožňujú maximálne využitie potenciálu ľudského tela.

Pri tvorbe choreografie môžeme hovoriť o súčasnom tanci ako otvorenom pohybovom systéme, ktorý ponúka tanečníkom a choreografom možnosť uplatniť svoj individuálny kreatívny prístup a tanečné skúsenosti nadobudnuté z iných tanečných štýlov a techník. Prirodzene v ňom preto dochádza k mixovaniu rôznorodých metód a prístupov. Je však dôležité, aby tanečník a pedagóg dostatočne poznal princípy, s ktorými jednotlivé techniky pracujú. V opačnom prípade môže pôsobiť výsledné dielo ako nesúrodý mix rôznych štýlov a podstata súčasného tanca sa vytráca. Je na individuálnej zodpovednosti každého pedagóga a choreografa, aby citlivo a vhodne prepájal rôznorodé metódy a neustále rozširoval a aplikoval nové poznatky a skúsenosti do svojho pohybového slovníka.

Máte pri vytváraní choreografie nejakú múzu?

U mňa je najväčšou inšpiráciou hudba. Väčšinou tvorím celkovú koncepciu, námet a aj obsah, to znamená samotný pohyb, priamo na hudbu. Keď ma osloví hudba, hneď sa mi pred očami začnú objavovať obrazy, krátke pohybové úseky, postupne sa vytvára námet. Námety čerpám z vlastného života. Moje choreografie sú zrkadlom môjho života, radostí aj starostí. Potom nasleduje fáza počúvania, to znamená možno tisíc vypočutí (úsmev). Zároveň si pri počúvaní v hlave premyslím priestorové a koncepčné riešenia. Potom idem na sálu a tvorím pohyb. Veľmi ma dokáže inšpirovať aj pohyb samotných tanečníkov, príroda a každodenný život vo svojej jedinečnosti.

Aké posledné úspechy skupiny by ste vypichli?

Počas covidovej pandémie som si uvedomila veľmi veľa vecí. Jednou z nich bolo aj ujasnenie, čo pre mňa tanec, tvorba a Moving Souls znamenajú. Som veľmi vďačná za to množstvo ocenení, titulov a trofejí, ktoré sme za tie roky získali. Za najväčší úspech však považujem to, že som naučila decká milovať tanec, žiť tanec a že sa jeho prostredníctvom viac spoznávajú, komunikujú a učia sa počúvať samých seba a druhých. Len keď dokonale spoznám sám seba, dokážem sa naplno otvoriť svetu. Takže je to taká príprava na samotný život. Myslím, že toto sa mi darí celé tie roky predávať a odovzdávať ďalej. Vidím to v každom jednom Moving-tanečníkovi. Ako sa menia, rastú a to je pre mňa najkrajší pocit zadosťučinenia.

Je contemporary dance dnes na Slovensku dostatočne rozšírený?

Contemporary je o slobode. Je jazykom duše, ktorá komunikuje cez telo a pohyb. Nie je to bezduchý tanec a monotónne opakovanie krokov. Má akúsi pridanú hodnotu, ktorú iné tanečné štýly nemajú. To pocíti každý, kto začne navštevovať hodiny contemporary. Je terapiou pre naše telo, myseľ a dušu. Možno práve preto, si získava čoraz väčšiu obľubu. U nás na Slovensku a v susednom Česku ešte nie je na takej úrovni ako v iných krajinách, ale postupne sa dostáva do povedomia širšieho okruhu ľudí. Veľmi by mu pomohla väčšia mainstreamová propagácia. V tohtoročnom Let's Dance spravili podľa vzoru Ameriky prvýkrát contemporary kolo a aj bežný divák tak mohol konečne okúsiť silu contemporary. Toto kolo bolo jedno z nasledovanejších a získalo si nových fanúšikov.

Čo vás čaká v najbližšom období?

Chystám sa spraviť si menšiu prestávku. Rada by som mala vlastnú rodinku a to si vyžaduje čas, ktorý som za posledné roky venovala len tancu a kariére. S tancom samozrejme nekončím, len sa trošku presuniem do ústrania a budem sa venovať skôr len vybraným projektom a spoluprácam.

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 2. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 3. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Cvičenie po prekonaní ochorenia COVID-19
 2. Aké sú mýty a pravdy o našom zraku v letných mesiacoch?
 3. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 4. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 5. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 6. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 7. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 532
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 14 807
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 9 127
 4. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 7 743
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 646
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 963
 7. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 4 413
 8. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť 3 315

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Leto na poliach
 2. László Bindics: Matovič vyhral (aj) nad demokraciou.
 3. Unicef Slovensko: Šťastné stretnutia rodín po odlúčení v dôsledku vojny
 4. Ján Marton: Dáme Vás dole, odkazujú agrobaróni hospodáriacej verejnosti.
 5. Anna Miľanová: Mačka priateľkou... 2022
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 7. Katarína Chudá: Obraz Reného Magritte, od ktorého neodtrhnete oči
 8. Ľubomír Belák: Génius v tieni outsidera (film o Dežovi Hoffmannovi)
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 998
 2. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 312
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 9 928
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 5 238
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 908
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 4 113
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 339
 8. Tomáš Jacko: Ako dostať Róma z osady na Harvard 2 616
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 3. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 4. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 5. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Klub zo Starej Myjavy hlási viaceré zmeny. Ktorí hráči odídu a kto sa ujal funkcionárskych postov?


1 h
Ilustračná foto

Vo Fakultnej nemocnici (FN) Trenčín pribudne šesť nových defibrilátorov za viac ako 37.000 eur. FN o tom informovala vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.


TASR 2 h

Šesťdesiat štyri strán nápadov a inšpirácií ako prežiť leto.


4 h
Víťazné mužstvo TFK.

V sobotu 2. júla sa na ihrisku v Ľuborči uskutočnil 11. ročník tradičného letného turnaja v malom futbale Niva Cup.


(tn) 4 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

K nezvládnutej organizácii sa vyjadrili aj usporiadatelia z agentúry Profi Event.


5. júl

Strelnú zbraň použili prvý raz.


23 h

Chlapec dopadol na striešku nad vchodom, z ktorej spadol na zem.


5. júl

Dve ostatné letá zahatal koronavírus Slovákom dovolenku pri mori. Tak začali objavovať čaro dovolenky doma.


4. júl

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Leto na poliach
 2. László Bindics: Matovič vyhral (aj) nad demokraciou.
 3. Unicef Slovensko: Šťastné stretnutia rodín po odlúčení v dôsledku vojny
 4. Ján Marton: Dáme Vás dole, odkazujú agrobaróni hospodáriacej verejnosti.
 5. Anna Miľanová: Mačka priateľkou... 2022
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 7. Katarína Chudá: Obraz Reného Magritte, od ktorého neodtrhnete oči
 8. Ľubomír Belák: Génius v tieni outsidera (film o Dežovi Hoffmannovi)
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 998
 2. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 312
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 9 928
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 5 238
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 908
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 4 113
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 339
 8. Tomáš Jacko: Ako dostať Róma z osady na Harvard 2 616
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 3. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 4. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 5. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu