NOVÉ MESTO NAD VÁHOM/LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Pamätná tabuľa na rodnom dome Aničky Jurkovičovej v Novom Meste nad Váhom na Komenského ulici s nápisom V tomto dome sa narodila 6. 4. 1824 Anička Jurkovičová Hurbanová - prvá slovenská herečka pod plaketou s jej podobizňou uvádza desaťročia zaužívaný a na celom Slovensku dlhodobo zakorenený nepravdivý historický mýtus.
Hoci sa novomestská rodáčka Anička Jurkovičová (1824 -1905), manželka štúrovca Jozefa Miloslava Hurbana, postavila na divadelné javisko už 5.augusta 1841 v Kotzebuovej fraške Starý kočiš Petra III. a dodnes sa oficiálne považuje za prvú slovenskú herečku, nie je to pravda.
Štyri mladé ochotnícke herečky z Liptovského Mikuláša, Anna Sokolová, Mária Balážiová, Zuzana Srenková a Lujza Krivošová, ju na hereckej scéne predbehli presne o dva roky.
Pod vedením zakladateľa prvého slovenského ochotníckeho divadla Gašpara Fejérpataky - Belopotockého sa v hre Starúš plesnivec postavili pred divadelných priaznivcov na javisko v Liptovskom Mikuláši už 28. júla 1839.
Vo svojej hereckej činnosti tieto mladučké a odvážne dievčatá naďalej úspešne pokračovali a objavovali sa v nových divadelných hrách na javisku na Liptove. Ich životy sú napriek tomu v úplnom zabudnutí a nepripomína ich ani žiadna pamätná tabuľka s ich menami.

Neznáme sú aj ich tváre, ktoré fotografie v danej dobe ešte nezaznamenali. Po osudoch prvých slovenských herečiek sme úspešne pátrali v spoločnosti Evy Štofčíkovej, odbornej metodičky pre amatérske divadlo a umelecké slovo Liptovského kultúrneho strediska v Liptovskom Mikuláši.
Zápis číslo 14 z roku 1839 v Zapisovacej knihe ochotníckeho divadla v Liptovskom Mikuláši prináša z hľadiska slovenského divadla a jeho histórie veľmi zaujímavú a prevratnú informáciu. Čo sa v tejto chronologicky očíslovanej časti presne uvádza?
Roku 1839 dne 28. července prowozowal se na zdejším Diwadle slowenském: Starauš plesnivec aneb čtyri swadby na jednom pohřebe v Kocourkově. Při jeho prowozowání se přijalo 55 zlatých. Unikátnym je tento záznam najmä preto, že sa tu dajú objaviť a prečítať štyri ženské mená herečiek a ich vlastnoručné podpisy, ktoré v tejto hre účinkovali.
V rozhovore sa okrem iného dočítate
- Čo ukrýva zapisovacia kniha liptovských ochotníkov?
- Kde je uložený originál Zapisowacej knihy?
- Čo mohli mať oblečené liptovské herečky vo svojej premiére?
- Ako to bolo v tom období s rekvizitami?
- Kde divadelníci z Liptova hrávali svoje prvé hry?
- V akom jazyku hrávali?
Ktoré ženy teda môžeme reálne považovať za prvé slovenské ochotnícke herečky? Predstihli tak herečku Aničku Jurkovičovú z Nového Mesta nad Váhom oficiálne uvádzanú ako prvú slovenskú herečku presne o dva roky.