TRENČÍN. Riaditelia trenčianskych základných škôl upozorňujú, že každým rokom je pre nich ťažšie zamestnať nových učiteľov i napriek tomu, že ich počet v Trenčianskom okrese medziročne narástol. V niektorých prípadoch školy hľadajú nových pedagogických zamestnancov s niekoľkomesačným predstihom, mnohokrát sú nútení zamestnať nekvalifikovaných učiteľov, ktorí majú len pedagogické minimum.

Mladých učiteľov podľa nich odrádza najmä nízke finančné ohodnotenie i slabé technické vybavenie slovenských vzdelávacích zariadení. Rezort školstva zároveň varuje, že do roku 2025 môže na slovenských školách chýbať viac ako 8000 učiteľov.
Medziročné počty narástli
Podľa Gabriely Petrovičovej, riaditeľky Regionálneho úradu školskej správy (RUŠS) v Trenčíne, sa v okrese Trenčín oproti minulému roku počet učiteľov nezmenšil.
„V prvom štvrťroku 2022 evidujeme v okrese 810 učiteľov. Minulý rok bol počet učiteľov k prvému štvrťroku 2021 v počte 756 v rámci okresu Trenčín,“ vyčíslila.
Ako ďalej povedala, nepredpokladá, že by sa táto situácia mala v okrese zhoršovať, opačný scenár však úplne nevylučuje.
„Vzhľadom k nárastu počtu zamestnancov oproti minulému roku v okrese Trenčín nepredpokladáme, že sa bude zhoršovať. Nie je, však možné v súčasnosti presne definovať stav, aký bude od septembra roku 2022 s prichádzajúcim novým školským rokom,“ priblížila.
V článku sa okrem iného dočítate
- Koľko je v Trenčianskom okrese pedagogických zamestnancov?
- Prečo klesá záujem o učiteľskú profesiu?
- Koľko žiadostí o prácu prišlo doteraz jednej zo základných škôl v Trenčíne?
- Či sú základné školy nútené zamestnávať aj učiteľov bez kvalifikácie?
- Učitelia ktorých predmetov najviac na školách chýbajú?
- Či hrozí, že v budúcnosti bude na Slovensku zásadný nedostatok učiteľov?
- Koľko neobsadených učiteľských pozícií bude na Slovensku do roku 2025?
Najväčší problém sú nízke platy
Napriek tomu, že podľa informácií od RUŠS počet pedagógov v okrese medziročne narástol, riaditelia trenčianskych základných škôl majú problém so zamestnávaním nových pedagogických pracovníkov.
„Žiadosti o zamestnanie chodia už koncom apríla. Pred dvoma, troma rokmi chodilo tak desať až 20 žiadostí. Tento rok mi prišli štyri,“ povedala Anna Plachká, riaditeľka Základnej školy Na dolinách v Trenčíne s tým, že im žiadosti o zamestnanie posielajú už aj ľudia, ktorí majú len pedagogické minimum.