TRENČÍN. Jednota dôchodcov Slovenska (JDS) i Okresná organizácia Jednoty dôchodcov v Trenčíne upozornili, že na výrazné zdražovanie základných potravín doplácajú najmä seniori, ktorí mnohokrát nemajú okrem dôchodku iný finančný príjem. Potvrdili to aj samotní dôchodcovia, ktorí hovoria, že súčasná výška dôchodku ich núti nakupovať najlacnejšie potraviny.

Vláda nedávno schválila tejto skupine obyvateľstva vyplatenie 13. dôchodku v letnom období, dôchodcovia a JDS však zastávajú názor, že táto forma pomoci je nedostatočná. Požadujú, aby štát prispôsobil výšku dôchodku inflácii, alebo aby schválil dodatočný 14. dôchodok.
Predčasné vyplatenie dôchodkov nie je systémové riešenie, tvrdí Skyba
Seniori sú v súčasnosti z väčšej časti odkázaní na jediný príjem, ktorým je dôchodok hovorí predseda Okresnej organizácie Jednoty dôchodcov v Trenčíne Ján Skyba.
„Navyše, seniori sa môžu zamestnať a privyrobiť si na slušnejší život iba v niektorých častiach Slovenska a v profesiách, kde je nedostatok, alebo nezáujem osôb v produktívnom veku z dôvodu nízkej mzdy. Je samozrejmosťou, že ľudia v produktívnom veku hľadajú prácu s čo najvyšším príjmom,“ upozornil s tým, že tento jav má za následok aj vyľudňovanie niektorých časti Slovenska.
V článku sa okrem iného dočítate
- Či dokážu seniori v súčasnosti vyžiť z dôchodkov?
- Akým spôsobom nakupujú, aby ušetrili?
- Či bude cena základných potravín ešte rásť?
- Aké požiadavky od vlády má Jednota dôchodcov Slovenska?
- Či rezort práce plánuje 14. dôchodok seniorom vyplatiť?
- Prečo dôchodcom hrozí chudoba i napriek skoršiemu vyplateniu 13. dôchodku?
- Aké faktory okrem vojny na Ukrajine spôsobujú rast ceny potravín?
- Kedy sa zastaví zdražovanie potravín?
Podľa jeho slov, však dôchodcovia s vyšším príjmom už nemajú kam vycestovať a musia dobre zvažovať, čo si kúpia.
„Základné potraviny sú alfou a omegou života seniorov a práve tieto najviac zaťažujú ich výdaje. Nie je jednoduché rozhodovať sa o tom čo si kúpia. Bez jedla a vody sa žiť nedá. A keď sa k tomu pridružia každodenné lieky, problém je na svete. Nájsť kompromis je veľmi zložitý proces,“ povedal Skyba.
Spravidla však seniori podľa neho volia menšie zlo a kupujú obmedzené množstvo najlacnejších produktov.