Utečenecká vlna by na epidemiologickú situáciu na Slovensku nemala mať závažný dopad, hrozí však, že sa v našej krajine rozšíria osýpky a detská obrna, keďže v Ukrajine evidujú v rámci detských prenosných ochorení oveľa menšiu mieru zaočkovanosti ako u nás.

Informovala o tom Mária Štefkovičová, vedúca odboru epidemiológie, Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne.
V rozhovore taktiež bližšie porozprávala o tom, ako sa prejavuje nový subvariant omikronu BA.2, aká je budúcnosť očkovania proti covidu, ale aj o tom, na ako dlho si od pandémie oddýchneme.
V článku sa okrem iného dočítate
- Aký dopad môže mať utečenecká vlna na epidemiologickú situáciu u nás?
- Ktoré ochorenia evidujú u občanov z Ukrajiny vo väčšej miere ako u nás?
- Aká je aktuálne pandemická situácia na Slovensku?
- Či je na mieste, aby sme sa správali, ako keby pandémia skončila?
- Ako sa prejavuje nový subvariant omikronu BA.2 ?
- Ako vyzerá budúcnosť očkovania proti covidu?
Mnoho ľudí súčasnú pandemickú situáciu vníma tak, ako keby pandémia u nás už skončila. Je tento prístup na mieste?
Na priebeh pandémie vplývalo a vplýva veľa faktorov. K zásadným patrí, že v tejto pandémii sme mali pomerne rýchlo dostupnú očkovaciu látku, ako najúčinnejší nástroj zastavenia šírenia pandémie a prostriedok záchrany životov. Na druhej strane koronavírus, ktorý spôsobil pandémiu, vykazuje výraznú menlivosť. To mu čiastočne umožňuje vyhnúť sa imunite, ktorá vznikla po očkovaní, alebo po prekonaní ochorenia.
Preto sa stáva, že ľudia ochorejú viackrát, alebo ochorejú aj napriek tomu, že boli očkovaní. Významným nepriaznivým faktorom je to, že pri tejto chorobe dochádza pomerne skoro k ubúdaniu imunity.