Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Nový tréner? Preferujem slovenskú alebo českú cestu, hovorí Radosa

Rozhovor s predsedom predstavenstva Dukly Trenčín Milošom Radosom po sezóne 2021/2022.

Miloš Radosa. Miloš Radosa. (Zdroj: ARCHÍV MILOŠA RADOSU)

Sezóna 2021/22 sa pre Duklu skončila v predkole play off. Ako ju hodnotíte?

Bola ešte vyrovnanejšia ako minulá. Do posledného kola sa rozhodovalo o postupovej šiestej priečke medzi štyrmi mužstvami vrátane nás. Budem úprimný a kritický. Bolo viacero zlomových zápasov po Novom roku. Ani jeden sme neuchopili víťazne, takže úspech sme si asi nezaslúžili.

Napísali sme Skúsenosti naberal pri Starostovi. Zostane 16-ročný Jakub Chromiak v Dukle? Čítajte 

Podávali sme kolísavé výkony, nedokázali sme potiahnuť dlhšiu víťaznú sériu. Boli sme jedným z najslabšie strieľajúcich tímov v extralige. Aj tohtoročná kvalifikácia pre play off poukázala, že je veľmi ťažké sa priblížiť cez kvalifikáciu k väčšiemu úspechu. Som presvedčený, že prejsť cez štvrťfinále bude tímom z kvalifikácie veľmi ťažké.

SkryťVypnúť reklamu

Z kvalifikácie tímy odchádzajú unavené a s početnými zraneniami. Pred posledným zápasom som videl ráno v kabíne toľko barlí, že som rozmýšľal, či som vôbec v kabíne hokejového mužstva.

Napísali sme Zarábal pol milióna korún, nevyhol sa alkoholu. Dnes mám dobrý život, hovorí s úsmevom niekdajší talent Bruško Čítajte 

Na druhej strane som aj v poslednom zápase videl úžasné výkony našich juniorov, na ktorých budeme stavať v budúcej sezóne. Za vedenie musím sebakriticky priznať, že v tejto sezóne sme nemali úplne šťastnú ruku na hráčov na niektorých dôležitých postoch. Od väčšiny najmä legionárov sme mali väčšie očakávania. Mať najproduktívnejšieho hráča niekde na sedemdesiatom mieste celej ligy potvrdzuje, kde nás najviac päta tlačila. Naše presilovky aj oslabovky patrili k najslabším v celej lige.

Aký vplyv malo nepostúpenie do play off z hľadiska sponzorského plnenia. Majú sponzori záujem napriek komplikovanej ekonomickej situácii a výsledkov klubu podporovať Duklu?

SkryťVypnúť reklamu

Čítam a počúvam v niektorých diskusiách, že máme problém so sponzormi. Sú tímy v extralige, kde akcionári masívne podporujú kluby finančne a tie sú v čele tabuľky. Za nás musím potvrdiť, že v tomto roku sme mali historicky najvyššie plnenie vďaka úžasným partnerom, ktorých máme. Patrí im obrovská vďaka.

Títo partneri nám pomohli nahradiť výpadok v predaji lístkov, ktorý odhadujem na približne 400 000 eur len v tejto sezóne. Od začiatku pandémie sme prišli o zhruba milión eur.

V tejto sezóne sme nedostali ani euro dotácii od štátu. Popritom sme boli schopní v tejto sezóne investovať do zázemia klubu okolo 250 000 eur.

Keby sme tušili, že aj táto sezóna bude prakticky bez divákov, určite by sme to nerealizovali. Cez všetky tieto prekážky ustojíme aj túto sezónu ekonomicky. Tu je aj odpoveď niektorým pesimistickým ,,podporovateľom“ klubu.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, po Novom roku sme nešli bezhlavo po doplnení kádra. Aj keď na dvoch rozdielových hráčov sme si ešte trúfali. Žiaľ, prestupy nevyšli. Nepostúpenie do play off má dve ekonomické dimenzie. Ide o nižšie finančné plnenie niektorých sponzorov, ktorí mali viazané na postup do play off a druhou je výpadok zo vstupného počas vyraďovacích bojov.

Fanúšikovia Dukly sú nároční. Aké ohlasy sa vám dostávajú do uší?

Pozrite sa, celé vedenie robí maximum pre úspech klubu, to je realita. Na druhej strane v športe výsledky nie sú vždy v úplnom súlade s úsilím, ktoré vyvíjate. Ja som v klube už takmer štvrťstoročie a vediem ho dva roky. Odjakživa som bol veľmi citlivý na reakciu fanúšikov. Boli časy, keď fanúšikovia dokázali vypískať aj legendy NHL, čo som vnímal veľmi nespravodlivo.

V posledných rokoch sú naši fanúšikovia úžasní. Fandia klubu na štadióne, či sa darí, alebo nie. To si nesmierne vážime a snažíme sa byť v kontakte s jadrom fanklubu.

Ďalšou časťou sú sociálne média a komentáre niektorých ľudí. Extrémne si vážim fanúšikov, ktorí neustále fandia klubu. Plne rešpektujem fanúšikov, ktorí chvália ale aj kritizujú konštruktívne.

Tretia skupina sú tí, ktorí prichádzajú prví s negatívnymi komentármi po prehratom zápase. Po vyhratom stretnutí ich na sociálnych sieťach nevidieť. Tí, ktorí dehonestujú klub, úroveň extraligy ako takej, jednotlivcov. Tým fakt nerozumiem, prečo nesledujú iný šport, inú ligu, iný klub. Žijeme veľmi komplikované obdobie. Šport by mal byť prostriedkom pre pozitívne odreagovanie sa od problémov, nie priestor pre eskalovanie napätia medzi ľuďmi.

Výraznou zmenou bolo ukončenie spolupráce s Jánom Pardavým. Následne tréner Tero Lehterä mal podľa našich informácií záujem pokračovať. Nechceli ste staviť na neho a tvoriť pod jeho vedením novú koncepciu?

Mali sme po ukončení rozhovory so všetkými hráčmi a trénermi pohovory. Aj tie nám priniesli informácie, ktoré mi umožnia ľahšie a presvedčivejšie odpovedať na vašu otázku. Najprv k Jánovi Pardavému. Prichádzal som do klubu možno s naivnou predstavou, že s ním budeme spolupracovať dlhodobo. Parďov odchod bol vo veľkej miere spôsobený výkonnosťou väčšiny hráčov. Dnes si myslím, že éra trénerov Tarasova, Tichonova už pominula. Dospeli sme do štádia, keď sa nám nedarilo a pýtalo si to zmenu. Aj trénerov a kluby posúvajú aj zmeny na týchto postoch dopredu. Pre Jána Pardavého táto zmena vytvorila taktiež nové príležitosti, je o neho záujem aj v iných kluboch. Pre budúcu sezónu asi spolupráca s ním nie je príliš reálna.

Na druhej strane viem si veľmi reálne predstaviť spoluprácu s ním v budúcnosti. Pre mňa je najväčšou legendou klubu, odohral tu najviac zápasov s najväčšou produktivitou a veľmi si ho vážim aj po ľudskej stránke.

Čo sa týka Tera Lehterä za tri mesiace činnosti v klube vniesol do tímu mnohé pozitívne prvky. Na druhej strane, ako zo strany vedenia klubu a aj z dialógov s hráčmi a ostatnými členmi realizačného tímu nám vyplynulo niekoľko záverov, ktoré nevytvárali priestor pre ďalšie pokračovanie spolupráce.

Ak sa pýtate, aký tréner by bol vhodný do budúcnosti, pre mňa osobne nie je cestou spolupráca s príliš autoritatívnymi trénermi. Z hľadiska jednoduchšej komunikácie by bola optimálna spolupráca s trénerom zo Slovenska alebo Česka s medzinárodnými skúsenosťami a takého hľadáme. Musí mať odvahu pre zaradenie do zostavy mladých hráčov. Je to momentálne najdôležitejšia úloha pre vedenie klubu nájsť vhodného trénera, na ktorom pracujeme. Sme v kontakte s niekoľkými kandidátmi.

Je v kompetencii Branka Radivojeviča výber hráčov a trénerov, alebo hovoríte do toho aj vy? V čom vidíte príčinu, že sa nedarí nájsť tých správnych?

Nemyslím si, že sa vôbec nedarilo nájsť tých správnych. Nemám pocit že angažovanie napríklad Hudeca, Mahboda bolo nesprávne, práve naopak.

Na druhej strane je pravdou, že niektorí hráči úplne nenaplnili naše očakávania. Musím len zopakovať, počas sezóny sme uvažovali o určitých zmenách, ale nepodarilo sa nájsť športovo aj ekonomicky adekvátne náhrady. Dôležité rozhodnutia robíme tímovo výkonný manažment klubu, spolu s trénermi. Branko s trénermi prichádzajú väčšinou s alternatívami a návrhmi. Áno, rozhodujúce slovo aj hlavnú zodpovednosť v rámci interných kompetencií za trénerov a hráčov máme v závere najmä Branko Radivojevič a ja.

Vysokú porciu času na ľade dostávajú mladíci, čo je prísľub do budúcnosti. Akonáhle však žiadali o odchod do zahraničia, klub im vyhovel. Plánujete si ich zazmluvniť na dlhšie obdobie?

Dlhodobo tvrdím, že odchovanci sú veľmi dôležitou súčasťou tímu. Ja som veľkým fanúšikom mladíkov a chcem, aby mali dosť priestoru v tíme. Na druhej strane je obrovský tlak na výsledky mužstva a je otázkou osobnej statočnosti trénerov ich zaradiť do A mužstva.

Za dva roky som ani raz nekritizoval zaradenie do zostavy akéhokoľvek mladíka. Tento rok sme s Brankom tlačili na zaradenie do zostavy Jakuba Chromiaka, čo sa ukázalo ako veľmi správne rozhodnutie.

Boli len dve alternatívy. Nechať ho hrať v Dubnici, alebo u nás. Mohol hrať už skôr v našom prvom tíme. Osobne ho veľmi pozitívne sledujem už od minulého roka. Má pred sebou sľubnú kariéru, ale ešte je len na začiatku. To iste platí aj o Honzekovi. Otázka zazmluvnenia mladých hráčov na dlhšie obdobie je predmetom rokovaní. Na druhej strane nechceme za každú cenu pretláčať len záujmy klubu. Chceme byť súčasťou výchovy hráčov do top líg na svete a reprezentácie. To je myslím dôležitejšia misia, ako len výsledky nášho tímu.

S ktorými hráčmi z tohtoročného tímu počítate do budúcej sezóny?

Na túto otázku Vám komplexne ešte neodpoviem, zaoberáme sa touto dôležitou témou. Veľký vplyv bude mať naša úspešnosť pri získavaní posíl. Určite počítame s väčšinou mladíkov, ktorí sa dobre uviedli v tejto sezóne. Komunikujeme so zaujímavými potenciálnymi posilami. Keď bude dohoda na stole, budeme informovať.

Pošuškáva sa, že sa bude realizovať rekonštrukcia zimného štadióna?

Táto téma je v kompetencii vedenia mesta Trenčín. Rekonštrukcia je veľmi dôležitá pre našu budúcnosť a vytvorí stabilnú pozíciu pre rozvoj hokeja v Trenčíne na ďalšie štvrťstoročie. Veľmi si vážime túto aktivitu zo strany vedenia mesta Trenčín, ktorá potvrdzuje ich záujem o rozvoj tohto športu v meste aj v súčasných komplikovaných ekonomických podmienkach. Samozrejme, načasovanie tejto aktivity bude mať výrazný ekonomický a organizačný dopad ako na prvé mužstvo, tak aj na mládežnícke mužstvá. Ako klub si prechádzame vážnymi obmedzeniami, ale musíme to zvládnuť.

Aké máte osobné želanie do budúcej sezóny?

Mier, sezónu bez pandémie a konštruktívne riešenia, vzájomné porozumenie a solidaritu v hokejovom hnutí na Slovensku a samozrejme úspešnú sezónu pre náš klub.

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny. Adepti sú jasní
 3. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 4. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 5. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 7. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 8. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 1. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 4. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 5. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 6. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 7. Výlety na mieru pre celú rodinu
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 12 958
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 721
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 352
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 7 770
 5. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 4 907
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 3 796
 7. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 794
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 229

Blogy SME

 1. Ľubomír Maretta: Zmena
 2. Eva Gallova: 1. júl určili za deň vtipov
 3. Kristína Jakubičková: Hej, frajer! Áno, ty, ktorý toto čítaš!
 4. Miriam Studeničová: Je zle! Bude horšie! Nezúfajte! Dôverujte!
 5. Ján Škerko: Chcel byť ako Peter, bude ako Lenin
 6. Štefan Vidlár: Barbar Vova
 7. Ján Raclavský: Atómovky, ktoré ohrozujú samosprávy
 8. Věra Tepličková: Pozri, kto ťa šikanuje...
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 10 658
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 9 931
 3. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 9 719
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 7 346
 5. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 4 187
 6. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 809
 7. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 405
 8. Andrej Kiska: Pomôžme Cigánom dostať sa tam, kam tak mnohí chcú. 3 150
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Obvineniu z prečinu útoku na verejného činiteľa čelí 42-ročný muž. Ten v Bánovciach nad Bebravou pod vplyvom alkoholu napadol dvoch policajtov.


TASR 7 h

Polícia obvinila z prečinu nebezpečného vyhrážania 43-ročného muža.


SITA 30. jún
ilustračné foto

V sezóne poznačenej reorganizáciou patrili medzi najlepšie tímy IV. ligy Severozápad. Rozprávali sme sa s trénerom Trenčianskych Stankoviec Martinom Ježíkom.


30. jún
Šéf Pohody Michal Kaščák.

Veľká časť programu tohtoročnej Pohody bude venovaná Ukrajine.


29. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Trestné oznámenia sa množia.


12 h

Nejde o prvý incident. V nedeľu sa začínajú mestské slávnosti.


11 h

Išlo o prvý väčší žatevný požiar v Nitrianskom kraji v tomto roku.


9 h

Chovná stanica V znamení Slnka je známa aj vo svete.


Lucia Debnárová 29. jún

Blogy SME

 1. Ľubomír Maretta: Zmena
 2. Eva Gallova: 1. júl určili za deň vtipov
 3. Kristína Jakubičková: Hej, frajer! Áno, ty, ktorý toto čítaš!
 4. Miriam Studeničová: Je zle! Bude horšie! Nezúfajte! Dôverujte!
 5. Ján Škerko: Chcel byť ako Peter, bude ako Lenin
 6. Štefan Vidlár: Barbar Vova
 7. Ján Raclavský: Atómovky, ktoré ohrozujú samosprávy
 8. Věra Tepličková: Pozri, kto ťa šikanuje...
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 10 658
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 9 931
 3. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 9 719
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 7 346
 5. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 4 187
 6. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 809
 7. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 405
 8. Andrej Kiska: Pomôžme Cigánom dostať sa tam, kam tak mnohí chcú. 3 150
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu