
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM/PRIEVIDZA. Kruté vojnové boje sa nás v tomto období bytostne dotýkajú. Mnohí z našich predkov útrapy dvoch svetových vojen zažili v najťažších bojoch na miestach, ktoré sa krvou zapísali do smutnej histórie našej planéty. Ondrej Beňadik z Prievidze (nar. 1893) prežil po narukovaní do armády Rakúsko - Uhorska a neskoršom prechode do Československých légií na vlastnej koži najťažšie boje 1. svetovej vojny.
Od konca roku 1917 až do ukončenia 1. svetovej vojny bojoval v oblasti rieky Piava a v alpskom predhorí Monte Grappa v jednom z najvýznamnejších medzníkov tejto vojnovej apokalypsy pomenovanom Bitka o Piavu. V neľudských podmienkach v Bitke o Piavu v radoch viacerých znepriatelených armád zahynulo počas hlavnej fázy bitky na proti sebe bojujúcich stranách vyše sto tisíc vojakov.
V článku sa okrem iného dočítate
- Prečo sa Ondrej Beňadik obával že skončí na šibenici?
- Ako to, že tok rieky Piava do dnes ukrýva mŕtve telá?
- Aké prírodné pasce čakali na vojakov v Alpách?
- Koľko vojakov zahynul pri bojoch na Piave?
Strašná vojnová bitka na rieke Piava
Krv desaťtisícok mŕtvych vojakov z armád Talianska a jeho spojencov z Dohody na jednej strane a príslušníkov armád Rakúsko - Uhorska či Nemecka na strane druhej tu tiekla doslova potokom. Rieka Piava a časť talianskych alpských masívov sa stali miestom, kde sa výrazným spôsobom rozhodovalo o víťazoch a porazených.