Od začiatku minulého roka sa v Trenčíne zaviedol nový druh zberu kuchynského bioodpadu v bytových aj rodinných domoch. Ako sa v Trenčíne osvedčil a čo si mesto sľubuje od novinky – zálohovania plastových fliaš a plechoviek, porozprávala Zuzana Čachová zo Stavebného úradu mesta Trenčín.

Aké množstvo bioodpadu sa vám podarilo za rok 2021 vyseparovať?
Za rok 2021 bolo vytriedených 2 159 ton bioodpadov vyzbieraných triedeným zberom prostredníctvom bionádob, to jest spoločný kuchynský aj zelený, asi 1 100 ton zelených bioodpadov cez jarné a jesenné upratovanie a zberné dvory.
Rodinné domy v našom meste si môžu vyberať, či budú na triedenie bioodpadu využívať službu zberu prostredníctvom bionádoby, alebo budú odpadu predchádzať a vyberú si ako spôsob nakladania s bioodpadom kompostovanie. Kompostovanie, a teda predchádzanie vzniku bioodpadu, si vybralo približne 2 859 rodinných domov, zvyšok obyvateľov je zapojených do triedeného zberu, teda zhruba 45 700 obyvateľov, čo pri prepočte robí 47,24 kilogramu na obyvateľa.
Ďalej si dozviete aj:
- Zaznamenalo v minulom roku mesto pokles komunálneho odpadu?
- Aké chyby Trenčania pri separovaní bioodpadu najčastejšie robia?
- Patrí do bionádob napríklad aj odpad z citrusov? Kam odpad putuje?
- Čo si mesto sľubuje od zavedenia výkupu plastových fliaš a plechoviek?
- Aké novinky sa v rámci separovania pripravujú zaviesť v blízkej budúcnosti?
S plošným zberom aj s kampaňou sme začali tento rok a výsledky nie sú vôbec zlé, ale aj naďalej naším hlavným cieľom ostáva pokračovať v osvete a vzdelávacej kampani a robiť opatrenia, aby v komunálnom odpade končilo čo najmenej odpadu, ktorý je možné vytriediť.